Szczegóły projektu

Grabówek
ID: 2018/276

Psie strefy czystości - montaż psich toalet i dystrybutorów woreczków na psie odchody wzdłuż ulic Morskiej, Komandorskiej, Okrzei, Kapitańskiej, Beniowskiego i Kołłątaja

Autor projektu:
Imię i nazwisko: Katarzyna Jędrzejewska
e-mail: katarzynajedrzejewska72@wp.pl

Status:
Wybrany o realizacji

Lokalizacja projektu:
Niewielkie obszary zlokalizowane na terenie dzielnicy Grabówek, rozmieszczone wzdłuż ulic - Morskiej, Komandorskiej, Okrzei, Kapitańskiej, Beniowskiego i Kołłątaja.
Opis:
Bywa, że spacerując lub biegając jesteśmy narażeni na ubrudzenie się psimi odchodami. Jest to szczególnie frustrujące dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, rodziców prowadzących wózki swoich pociech, a także rowerzystów wjeżdżających w psią kupę. Z tego wynika, że pozostawione przez psich opiekunów nieczystości stają się źródłem wielu negatywnych emocji. W zaistniałej sytuacji pomyślałyśmy, by zaradzić problemowi poprzez ustawienie przy głównych ulicach Grabówka pi(e)suarów i psich stref czystości. Pie(e)suar powstał w wyniku obserwacji psich zachowań. Zapewnia komfort psom, czystość otoczeniu i jest bezobsługowy. Umożliwia też montaż zasobników na czyste i śmietników na zużyte woreczki. Często słyszymy skargi, że opiekunowie psów muszą pokonywać duże odległości, nim wyrzucą pełne woreczki do śmieci. Pojemniki montowane na pi(e)suarze rozwiązują ten problem. Kolejnym proponowanym przez nas rozwiązaniem są strefy czystości, tzw. psie toalety. Są to konstrukcje o powierzchni 3x3 metry, mocowane do zakotwiczonych w podłożu słupków. Z przodu ogrodzenia zamontowana jest bramka, którą po zamknięciu otworzy tylko opiekun psa. Wnętrze konstrukcji zawiera murek stymulujący potrzebę fizjologiczną oraz podłoże wysypane piachem. Również tam proponujemy umieszczenie pojemnika na nowe i śmietnika na zużyte woreczki. Rozmieszczone na terenie dzielnicy pi(e)suary i psie toalety zaprocentują oszczędnościami związanymi z remontami budynków, wymianą roślinności i walką z korozją. Instalacje te poprawią również wizerunek mieszkańców i ich dzielnicy. Obecny projekt zakłada ustawienie 15 pi(e)suarów i 4 stref czystości, będących sprawdzianem, czy forma ta spotka się z akceptacją mieszkańców, a co najważniejsze ich pupili. Jeżeli tak, będziemy zabiegały o następne instalacje w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego.
Kalkulacja kosztów:
LP
 
Składowe części zadania
Koszt
 1
 Pi(e)suar komplet - składa się z betonowego piesuaru w wersji - beton naturalny lub obsypany żwirkiem, dystrybutora na woreczki oxybiodegradowalne i kosza na psie nieczystości o pojemności 50 litrów mocowanych na słupku o długości 130 cm. Cena 2292,70 zł/brutto x 15 sztuk.
 34 390,50 zł
 2
 Woreczki oxybiodegradowalne Fibi - cena za karton (2500 szt) 122.70 zł/brutto. Jeden dyspenser mieści 100 sztuk.
 122,70 zł
 3
 Montaż jednego zestawu to koszt ok. 100,00 zł/brutto (Cena sugerowana przez dystrybutora urządzeń).
 150,00 zł
 4
 Zerwanie darni pod psią toaletę (9 metrów kwadratowych x 4) - cena 8.00 za m2 x 36
 288,00 zł
 5
 Strefa czystości (psia toaleta + dystrybutor woreczków i kosz na nieczystości) konstrukcja z materiałami - cena 1 szt - 11685.00 zł/brutto x 4
 46 740,00 zł
 6
 Montaż psiej toalety 1 szt - cena 1476.00 zł/brutto x 4
 5 904,00 zł
 7
 Transport pi(e)suarów ok. 300.00 zł/brutto
 300,00 zł
 8
 Transport psich toalet 700 km - cena 1722.00 zł/brutto
 1 722,00 zł
Szacunkowa łączna wartość projektu: 89 617 zł
Załączniki:

   
DODAJ PUBLICZNY KOMENTARZ
 
(*) - Pole wymagane
SKONTAKTUJ SIĘ Z WNIOSKODAWCĄ
 
(*) - Pole wymagane

Lista komentarzy

ID. 227 | nick: B | Data: 2018-06-10 20:51 | IP: 176.221.122. ...

Litości!

Nie wpoimy właścicielom psów nawyku sprzątania po pupilach, częściowo ich wyręczając. Powinnością każdego właściciela jest zabierać na spacer woreczki na psie kupy. To powinien być nawyk tak oczywisty jak założenie butów. Podobnie szalony pomysł ktoś kiedyś zrealizował niepodal sp2 w Gdyni. Dystrybutory torebek na kupkę są naogół puste, a jak ktoś do nich dołoży torebki to w mig znikają. Wasz kosztorys nie przewidział środków na utrzymanie „projektu”.

ID. 228 | nick: Katarzyna Jędrzejewska | Data: 2018-06-11 00:11 | IP: 188.47.126. ...

Uzupełnienie dyspenserów

@B
Edukowanie i stwarzanie warunków, to kardynalne zasady rozwoju. Jeśli przyjąć, że umożliwianie pewnych zachowań jest wyręczaniem, to równie dobrze możemy zredukować liczbę miejskich śmietników. Przecież można nosić śmieci aż do domu. Co do uzupełniania dystrybutorów - dystrybutor przy ulicy Dembińskiego uzupełniamy jest regularnie. Odnośnie projektu - dystrybutory umieszczone na Piesuarach mogą stanowić uzupełnienie sieci miejskich dystrybutorów - chcemy zatem wnosić o uzupełnienie ich z programu Pies w Mieście. Wstępnie rozmawialiśmy o tym z pracownikami UM na spotkaniu szkoleniowym, dotyczącym BO.

ID. 330 | nick: | Data: 2018-06-21 22:55 | IP: 81.190.115. ...

Śmiech na sali

Ten projekt jest po prostu żenujący. Zarówno dla właścicieli psów jak i innych mieszkańców. Żaden pies z tego nie skorzysta, bo potrzebuje przestrzeni. Wystarczy mieć psa i trochę oleju w głowie żeby się tego domyślić. Jedna wielka klapa

ID. 333 | nick: Katarzyna Jędrzejewska | Data: 2018-06-22 09:20 | IP: 188.47.126. ...

Do autora anonimu

@up
Szanowna/y Pani/e Są to urządzenia stosowane już w Polsce, jak i innych krajach, z powodzeniem. Zatem pomysł wprowadzenia ich na gdyńskie ulice wynikł z doświadczenia, a nie lektury literatury fantastyczno - naukowej. Opory przed podobnymi rozwiązaniami, najczęściej mają osoby, które nie przywiązują wagi do tego, jaki wpływ na otoczenie mają psie odchody. Czego bowiem nie użyją psy? Nie nasikają na betonowy pachołek z feromonami? Nie oznaczą urządzenia, na którym wcześniej nasiusiał inny pies? Co jest złego w strefie czystości? Jedynym miejscu, gdzie legalnie pies może pochodzić bez smyczy i wypróżnić się bez stresu przejeżdżającymi autami? Naprawdę, człowiek tego nie obsłuży? Nie wyjmie worka? Nie wyrzuci kupy do śmieci? Racja! Tego nie zrobi osoba, która nie sprząta po swoim psie. I jak widzę ustawienie tych urządzeń osobie takiej będzie bardzo nie w smak - bo skończą się wymówki typu - zabrakło mi worka, albo nie ma śmietnika. I tylko to jest naprawdę żenujące.