Rada ds. BO obradowała w nowym składzie – BO Gdynia

Rada ds. BO obradowała w nowym składzie

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Rada ds. BO obradowała w nowym składzie

Kropeczki jako tło sekcji

Gdyńska Rada ds. Budżetu Obywatelskiego oficjalnie zainaugurowała czwartą kadencję: w środę, 21.06, odbyło się pierwsze spotkanie rady w nowym składzie. Przed zasiadającymi w niej osobami pracowity czas: we wrześniu głosowanie na projekty gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2023.

Kadencja gdyńskiej Rady ds. Budżetu Obywatelskiego trwa dwa lata. Obecna właśnie się rozpoczęła i potrwa do roku 2025. Radę tworzy 13 osób – przedstawiciele mieszkańców, rad dzielnic, rady miasta, organizacji pozarządowych, prezydenta miasta. Opiniują i doradzają prezydentowi w sprawach związanych z przeprowadzeniem, ewaluacją i rozwojem gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Konsultują i opiniują kwestie związane ze składanymi do BO projektami, wskazuje zakres tematyczny obowiązujący w danej edycji Budżetu Obywatelskiego, rekomendują zmiany i nowe rozwiązania dla kolejnych edycji.

– W radzie spotykają się osoby z różnych środowisk i z różnymi doświadczeniami, ale zawsze zaangażowane w Budżet Obywatelski i zainteresowane jego rozwijaniem – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który przewodniczy gdyńskiej Radzie ds. Budżetu Obywatelskiego. – Najbliższe tygodnie poświęcimy przygotowaniom do tegorocznego głosowania. Po jego zakończeniu, jak zawsze, przeprowadzimy ewaluację i rozpoczniemy dyskusję o ewentualnych zmianach, by w możliwie największy sposób dopasować BO do oczekiwań mieszkańców i wyzwań, przed jakimi staje miasto. Przypomnę, że właśnie w efekcie takiego namysłu projekty miejskie zaczęły być składane w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego.

Na środowym spotkaniu wybrano wiceprzewodniczącego rady: został nim Kajetan Lewandowski, który w radzie reprezentuje mieszkańców. W Budżet Obywatelski zaangażowany jest od pierwszych edycji; wiele ze zgłoszonych przez niego projektów zostało wybranych do realizacji, a z efektów już korzystają mieszkańcy m.in. Wielkiego Kacka.

Kolejne spotkanie Rady ds. Budżetu Obywatelskiego odbędzie się, gdy znane już będą listy projektów do głosowania. Członkowie rady tradycyjnie wylosują dla nich numery na listach.

Udział w pracach rady ma charakter społeczny i nie wiąże się z otrzymywaniem wynagrodzenia z tego tytułu. Z jej pełnym składem można zapoznać się tutaj.