Trwa weryfikacja wniosków do BO2023 – BO Gdynia

Trwa weryfikacja wniosków do BO2023

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Trwa weryfikacja wniosków do BO2023

Kropeczki jako tło sekcji

Każdy projekt do Budżetu Obywatelskiego to z jednej strony pomysł i potrzeba zmian, z drugiej – lista poparcia, numery działek, zgody i pola formularzy. Zanim więc wnioski trafią pod głosowanie, trzeba dokładnie sprawdzić, czy są kompletne i czy są możliwe do realizacji. Etap weryfikacji projektów złożonych do BO2023 już trwa. Jeśli jakiś projekt wymaga poprawek lub doprecyzowania, urzędnicy kontaktują się z autorami i autorkami. Dlatego warto sprawdzać pocztę e-mail lub odebrać połącznie z Laboratorium Innowacji Społecznych.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkanki i mieszkańcy złożyli 352 projekty, w tym 343 dzielnicowe oraz dziewięć miejskich. Dwa zostały wycofane przez autorów, więc zgodnie z regulaminem do weryfikacji formalnej zostało skierowanych łącznie 350 wniosków. Można je przeczytać i skomentować na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.

– Dziękuję wszystkim autorom i autorkom za zaangażowanie w przygotowanie projektów. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie pomysły łatwo przelać do pól formularza i przeliczyć w szacunkowych kosztach. Etap weryfikacji złożonych wniosków jest więc nie tylko samym sprawdzeniem, czy projekt jest możliwy do realizacji ale także w razie potrzeby także podpowiedzią, co można zrobić, by taki się stał – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Na tym etapie zespół Laboratorium Innowacji Społecznych sprawdza m.in. to, czy pomysłodawca prawidłowo wypełnił wniosek lub czy dodał do niego potrzebne załączniki. Kolejnym krokiem weryfikacji jest sprawdzenie wniosku pod kątem zgodności z zasadami BO, a także merytorycznym i technicznym, czym zajmują się przedstawiciele LIS oraz jednostek i wydziałów Urzędu Miasta – wyjaśnia Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

W przypadku wyłapania ewentualnych braków autorki i autorzy wniosków mają możliwość skorygowania i uzupełnienia dokumentów. Urzędnicy dzwonią na numery telefonów lub wysyłają maile pod adresy wskazane we wnioskach, więc warto w najbliższym czasie sprawdzać swoje skrzynki.

Co ważne, projekty miejskie będą dopracowywane w trakcie konsultacji pomysłodawców i pomysłodawczyń z urzędnikami. W spotkaniach będą mogli wziąć udział także zainteresowani mieszkańcy. Terminy spotkań zostaną opublikowane na profilu Facebook Budżetu Obywatelskiego.

Ostateczna analiza merytoryczna projektów zakończy się w tym samym czasie, co pomysłów dzielnicowych, czyli do 23 czerwca.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 18 sierpnia. Głosowanie potrwa od 4 do 18 września. Wyniki poznamy kilka dni później.