BO2023 rozpoczyna się w styczniu! – BO Gdynia

BO2023 rozpoczyna się w styczniu!

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. BO2023 rozpoczyna się w styczniu!

Kropeczki jako tło sekcji

Swoje pomysły będziemy zgłaszać od 23 stycznia do 20 lutego. Głosowanie na projekty rozpocznie się 4. i skończy się 18 września. Gdyński Budżet Obywatelski 2023 zaczyna się już za miesiąc! To będzie dziesiąta edycja tych największych w naszym mieście konsultacji społecznych.

Pierwszy Budżet Obywatelski w Gdyni odbył się w roku 2014. Do etapu głosowania zakwalifikowano 234 projekty, do realizacji wybrano 41. Pula środków wynosiła trzy miliony złotych.

Przez lata gdyński BO zmieniał się: zmieniały się zakresy projektów, pojawiła się kategoria projektów ogólnomiejskich, rosła kwota przeznaczona na realizację przedsięwzięć zgłaszanych przez mieszkańców. Niezmiennie, od pierwsze edycji, do głosowania w BO uprawnieni są wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku.

I wszystkich, bez wyjątku, zapraszam do zaangażowania się w 10. edycję gdyńskiego Budżetu. Rozpoczynamy 23 stycznia: od tego dnia, do 20 lutego, czekamy na Państwa pomysły na zmiany czy nowości, ale też ciekawe wydarzenia dla Was i sąsiadów. Dzięki zgłoszeniu projektu do Budżetu Obywatelskiego można poznać mechanizmy kierujące np. organizacją kina plenerowego czy ustawienia ulicznego oświetlenia. Takiej praktyczne wiedzy nie da żadna rozmowa z żadnym urzędnikiem – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Choć mogłoby się wydawać, że przez tyle lat pomysły na projekty się wyczerpały to zapewniam, że tak nie jest. Co roku modyfikujemy zasady BO, by odpowiadać na oczekiwania mieszkańców i reagować na wyzwania jakie pojawiają się ze zjawiskami wokół nas. Od kilku lat zwracamy uwagę na zagadnienia związane z szeroko pojętą ekologią, zmianami klimatu i przeciwdziałania im. W roku 2023 projekty miejskie nadal będą składane tylko i wyłącznie w ramach „Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego”, ale oprócz projektów z zakresu zwiększenia ilości zieleni w mieście, zagospodarowania wód opadowych i roztopowych będzie możliwe również składanie projektów z zakresu ograniczenia emisji CO2 poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej a także zakładających działania edukacyjne, kulturalne i informacyjne w tych obszarach.

W BO 2023 obowiązywał będzie dotychczasowy podział na projekty miejskie oraz projekty dzielnicowe. Zwiększył się – do maksymalnie 20 000 zł – szacowany koszt realizacji projektu małego w dzielnicy.

W przyszłorocznym głosowaniu rozdysponujemy 11 734 360 zł. Pula miejska to 1 583 690 zł, pula na projekty dzielnicowe – 8 022 710 zł. Są też środki niewykorzystane podczas tegorocznego głosowania.

– Ta ostatnia kwota Jest niższa niż wcześniej podawaliśmy, ponieważ – zgodnie z regulaminem BO – dwie rady dzielnic zdecydowały o dofinansowaniu pierwszych projektów pod kreską – zauważa wiceprezydent Michał Guć.

Rady dofinansują projekty duże:

  • Pustki Cisowskie-Demptowo: Remont chodnika od ul. Sępia – Pawia – do Jaskółczej, oraz wykonanie pochylni dla wózków od Pawiej do Jaskółczej (przyst. ZKM) w miejsce istniejących schodów na całej szerokości
  • Cisowa: Ogród różany, plac zabaw i siłownia zewnętrzna przy Kcyńskiej 14

Jak co roku, pomocą w przygotowaniu projektów służyć będą pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych, które koordynuje gdyński Budżet Obywatelski, ale też z jednostek i wydziałów Urzędu Miasta odpowiedzialnych za realizację projektów. Szczegóły będą pojawiać się na stronie bo.gdynia.pl

Projekty będzie można składać w dwóch wersjach – elektronicznej, za pośrednictwem formularza, do którego przekieruje strona bo.gdynia.pl, oraz papierowej – w Laboratorium Innowacji Społecznych, UrbanLab Gdynia oraz Przystaniach.

Dodatkowe pytania można kierować do pracowników LIS pod nr. tel. 58 727 39 10 oraz pisząc na adres bo@gdynia.pl.

Budżet Obywatelski to coroczne konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy i mieszkanki Gdyni decydują, na co przeznaczyć konkretną kwotę z budżetu miasta.

Projekty można składać na dwóch poziomach: dzielnicowym i miejskim. projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji działań tzw. miękkich, w tym m.in. spotkań, warsztatów i wydarzeń, wpisujących się w katalog zadań możliwych do realizacji przez miasto.

Warto jednak pamiętać, że projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części. 

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia projektów będą już wkrótce dostępne na stronie internetowej gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego bo.gdynia.pl . W zakładce „Poradnik BO” można znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące wypełnienia formularza wniosku.