Radni przyjęli uchwałę w sprawie BO 2023 – BO Gdynia

Radni przyjęli uchwałę w sprawie BO 2023

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Radni przyjęli uchwałę w sprawie BO 2023

Kropeczki jako tło sekcji

Na środowej sesji radni przyjęli uchwałę określającą wysokość środków, jakie zostaną przeznaczone na realizację zwycięskich projektów w Budżecie Obywatelskim 2023 roku. Do rozdysponowania będzie ponad dwanaście milionów złotych!

Jednym z punktów obrad na listopadowej sesji Rady Miasta Gdynia był przyszłoroczny Budżet Obywatelski. Radni jednogłośnie podjęli decyzję o przyjęciu uchwały.

Warto podkreślić, że w BO2023 obowiązywał będzie dotychczasowy podział na projekty miejskie oraz projekty dzielnicowe. Pula miejska wynosi 1 583 690 zł, z kolei pula środków na projekty dzielnicowe to 8 022 710 zł. Łącznie – ponad dziewięć milionów złotych.

– W przyszłym roku gdynianki i gdynianie rozdysponują podczas głosowania na projekty ponad 12 milionów złotych, to kwota powiększona już o środki niewykorzystane w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, czyli na poczet tej edycji przechodzi 2,5 mln złotych – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dokładną kwotę samorząd poda jednak dopiero po 19 grudnia, do tego czasu rady dzielnic, ale także prywatni darczyńcy mogą bowiem składać deklaracje związane z dofinansowaniem realizacji następnych w kolejności projektów, na które zabrakło środków w puli danej dzielnicy.

– Choć do kolejnej edycji BO jeszcze trochę czasu, już dziś zachęcam do tego, by rozejrzeć się po najbliższej okolicy i pomyśleć o zgłoszeniu własnego projektu – dodaje Michał Guć.

Kalendarz Budżetu Obywatelskiego 2023 zostanie przyjęty zarządzeniem Prezydenta Gdyni jeszcze w tym roku.

W BO 2022 wybrano do realizacji 84 projekty dzielnicowe oraz dwa projekty Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział 20 331 osób, czyli 9,15 procent mieszkanek i mieszkańców Gdyni. Była to już dziewiąta edycja Budżetu Obywatelskiego. Pierwsza edycja gdyńskiego BO odbyła się w 2014 roku.