Ostatnie dni głosowania w BO2022! – BO Gdynia

Ostatnie dni głosowania w BO2022!

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Ostatnie dni głosowania w BO2022!

Kropeczki jako tło sekcji

Już nie ma na co czekać – przed nami ostatnie dni głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim! To czas, w którym możemy zdecydować o tym, jak zostanie rozdysponowane ponad 11 milionów złotych z budżetu miasta. Wybieramy spośród 245 różnych propozycji, które w ostatnich miesiącach przygotowywali gdynianie i gdynianki. Wybierać projekty można nawet nie wychodząc z domu, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.

Głosowanie w gdyńskim BO2022 potrwa jeszcze do północy 19 września. Lista wszystkich 245 projektów, spośród których wybieramy, wraz z ich opisami, jest dostępna na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Czas najwyższy zapoznać się z pomysłami sąsiadów i sąsiadek oraz wybrać te, które powinny zostać zrealizowane.

– Etap głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim to czas dyskusji o tym, jakie zmiany są w mieście potrzebne. Wybory mieszkańców to bowiem czytelny sygnał dotyczący tego, jakie mają oczekiwania związane z rozwojem dzielnic oraz całego miasta. Dlatego im więcej osób weźmie udział w głosowaniu, tym efekty będą bardziej odzwierciedlać ich rzeczywiste potrzeby – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

GŁOSUJ 3 RAZY 3, DO 19 WRZEŚNIA WŁĄCZNIE

W głosowaniu można wybrać maksymalnie trzy projekty w każdej z trzech kategorii – projektów miejskich w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego oraz projektów dzielnicowych: dużych i małych z jednej wybranej dzielnicy – nie musi być to dzielnica, w której mieszkamy.

Głosować można za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl. Cudzoziemcy oraz osoby nie posiadające nr. PESEL bądź Karty Mieszkańca mogą złożyć oświadczenie i tym samym wziąć udział w głosowaniu. Wybierać ulubione projekty mogą bowiem wszystkie osoby mieszkające w Gdyni – bez względu na wiek czy adres zameldowania.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą oddać głos w jednym ze stacjonarnych punktów głosowania. W sobotę, 17 września, będzie można to zrobić w punkcie przy Gdynia Arena w godz. 12.00-15.00, czyli ma mecie gry miejskiej „Akcja – Trakcja – Trajtek”.

PLUS JEDEN DLA AKTYWNYCH DZIELNIC

W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży: „pierwszy pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. Z kolei w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Projekty te zostaną zrealizowane z innych środków miasta.

– Nagroda dla dzielnic w postaci Projektu +1 funkcjonuje od 2016 roku w Budżecie Obywatelskim, przy czym od edycji w 2020 r. Miasto zdecydowało o jej rozbudowaniu zachęcając mieszkańców do zabiegania o realizację w dzielnicach dodatkowych projektów małych. W tym czasie na podium stawały Orłowo i Babie Doły oraz dwukrotnie Pustki Cisowskie-Demptowo i Mały Kack, ciesząc się dodatkowymi projektami inwestycyjnymi. Natomiast nagrody w postaci dodatkowych projektów „małych” otrzymywały: Chwarzno- Wiczlino (dwukrotnie), Redłowo i Mały Kack. Które z dzielnic tym razem będą wyróżnione? Okaże się podczas ogłaszania wyników głosowania. Pamiętajmy, że nie miejsce zamieszkania głosującego wpływa na frekwencję w dzielnicach, lecz to z jakiej dzielnicy projekty wybiera  – mówi Magdalena Warmowska z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego BO.

Codzienne wyniki rankingu frekwencji publikowane są na profilu Facebook Budżetu Obywatelskiego. Ostatnie takie ogłoszenie będzie w poniedziałek, 19.09.

BĄDŹMY RAZEM NA OGŁOSZENIU WYNIKÓW

Wyniki BO2022 poznamy bowiem już 21 września o godz. 17.00. W UrbanLab Gdynia  odbędzie się otwarte spotkanie, podczas którego stanie się jasne, jak głosowali gdynianie i gdynianki. Przedstawione zostaną listy zwycięskich projektów oraz laureaci premii „+1”. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby zaangażowane w Budżet Obywatelski – warto wziąć udział, spotkać się osobiście i wspólnie świętować zwycięstwo sąsiedzkiego zaangażowania.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ, POMÓŻ ROZWIJAĆ BUDŻET OBYWATELSKI

Każda edycja Budżetu Obywatelskiego różni się od poprzednich. Wprowadzane zmiany są w dużej mierze wynikiem prowadzonej ewaluacji, której ważnym elementem jest ankieta wypełniana przez mieszkańców pod koniec każdego procesu. Również w tym roku gdynianie i gdynianki mają taką możliwość. Formularz ewaluacyjny dostępny jest tu oraz w aplikacji, w której odbywa się głosowanie.

Ankieta jest anonimowa. Jej wypełnienie zajmie 10 minut.

Jak dotąd mieszkańcy i mieszkanki Gdyni w ośmiu edycjach Budżetu Obywatelskiego wybrali do realizacji 546 inicjatyw (w tym 123 projekty w BO2021, których realizacja rozpoczęła się w tym roku budżetowym, czyli od stycznia 2022). Łącznie zakończonych zostało ponad 330 projektów.