Głosuj na projekty w BO2022! – BO Gdynia

Głosuj na projekty w BO2022!

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Głosuj na projekty w BO2022!

Kropeczki jako tło sekcji

Przed nami jedne z najważniejszych dni w kalendarzu gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego: głosowanie! W tym roku wybierać będziemy spośród 245 projektów, w tym czterech ogólnomiejskich. Na realizację zwycięskich inicjatyw jest ponad 11 milionów złotych. Warto wziąć udział w głosowaniu, bo to prosty sposób na decydowanie o tym, jak będzie zmieniać się Gdynia. Realizacja projektów wybranych przez mieszkańców rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku.

Konferencja BO2022. Od lewej: Magdalena Warmowska, Michał Guć i Lechosław Dierżak

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2022 rozpocznie się 5 września i potrwa do godz. 23.59 19 września. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia.pl na wybrane spośród 245 projektów zakwalifikowanych pod głosowanie. 241 to projekty dzielnicowe: 152 małe i 89 dużych, a cztery to projekty miejskie w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego.

– Etap głosowania w Budżecie Obywatelskim to ważny czas rozmów o naszym mieście, o jego potrzebach. Jestem przekonany, że każdy projekt w BO2022 ma potencjał do tego, by w naszym mieście było przyjaźniej, bezpieczniej lub ciekawiej. Im więcej osób zaangażuje się w głosowanie, tym bardziej wyniki głosowania będą oddawać oczekiwania mieszkańców. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Jesteśmy w trakcie dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Za nami dziesiątki projektów wskazanych do realizacji, setki spotkań i pomysłów skupionych na tym, jak możemy zmieniać na lepsze nasze dzielnice. Przed nami: głosowanie! Wybór projektów, których realizacji chcemy najbardziej, nie wymaga nawet wyjścia z domu, a daje znaczący wpływ na naszą okolicę. To, że to działa, widać gołym okiem, wystarczy się przejść po dzielnicach – mówi Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdynia.

Na realizację pomysłów, które zostaną wskazane do realizacji w BO2022 przeznaczonych jest aż 11 054 272 zł. Pula miejska to 2 094 548 zł, a pula podzielona między 21 dzielnic Gdyni to 8 959 724 zł.

Najwięcej projektów w BO2022 zostało złożonych na Chyloni, bo aż 27. Z kolei najmniej – na Kamiennej Górze. Tam mieszkańcy wybierać będą spośród trzech inicjatyw. Najdroższy projekt dzielnicowy wyceniony został na 713 tysięcy złotych (Chwarzno), a najtańszy 3160 zł (Mały Kack).

Tak wybieramy projekty

Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl. W module głosowania dostępne będą dwie opcje uwierzytelnienia:

1) numer PESEL oraz imię matki

lub

2) numer Karty Mieszkańca oraz imię i nazwisko.

Cudzoziemcy oraz osoby nie posiadające nr. PESEL bądź Karty Mieszkańca mogą od poniedziałku do piątku w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31) złożyć stosowne oświadczenie i tym samym wziąć udział w głosowaniu.

Każdy głosujący może wskazać maksymalnie 9 projektów: do trzech projektów w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, do trzech projektów dzielnicowych dużych i do trzech dzielnicowych małych w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy (nie musi być to dzielnica, w której mieszkamy).

– Głosowanie w BO2022 jest proste. Jeśli zapoznaliśmy się wcześniej z projektami zakwalifikowanymi do głosowania, to całość zajmuje zaledwie kilka minut. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą wybrać ulubione projekty w jednym z punktów głosowania BO2022. Ich pełną listę opublikujemy do 31 sierpnia na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl – mówi Magdalena Warmowska z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego BO.

Każdy zatwierdzony wybór projektu to jeden punkt (głos). Do realizacji przejdą projekty miejskie (KBO) oraz w poszczególnych dzielnicach (duże i małe), które uzyskają najwięcej głosów. Wskazywanie projektów do realizacji w każdej dzielnicy rozpoczyna się od projektów małych. Środki pozostałe po odjęciu kwoty przeznaczonej na realizację zwycięskich projektów małych przydziela się na pozostałe projekty zgodnie z ich wyceną, aż do wyczerpania się środków przypadających na daną dzielnicę.

Dodatkowe projekty do realizacji

W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży: „pierwszy pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. Z kolei w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Projekty te zostaną zrealizowane z innych środków miasta.

Niewykorzystane środki Budżetu Obywatelskiego przejdą na kolejną edycję. Rada właściwej dzielnicy może zadecydować o przekazaniu ze swojego budżetu środków na wykonanie projektu małego bądź dużego o największym poparciu, który znalazł się tuż „pod kreską”. Na takie dofinansowanie może zdecydować się również prywatny darczyńca. W przypadku projektów miejskich, Rada Miasta może przedłożyć Prezydentowi uchwałę zawierającą zobowiązanie do przeznaczenia brakujących środków na realizację projektu „pierwszego pod kreską”, bądź brakującą kwotę na jego realizację przekaże darczyńca.

Wyniki głosowania w BO2022 poznamy do 23 września. Zaś o tym, czy i które projekty „pod kreską” będą mogły liczyć na dofinansowanie, dowiemy się do końca roku.

Listę projektów można znaleźć TUTAJ.