Projekty miejskie na warsztat! – BO Gdynia

Projekty miejskie na warsztat!

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Projekty miejskie na warsztat!

Kropeczki jako tło sekcji

Etap weryfikacji wniosków złożonych do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 trwa. Już za chwilę rozpocznie się jego ważna część. To konsultacje, podczas których autorzy i autorki projektów z pomocą urzędników dopracują swoje pomysły tak, by były możliwe do realizacji w ostatecznej formie. Udział mogą wziąć także mieszkanki i mieszkańcy Gdyni.

Projekty miejskie to specjalny rodzaj wniosków w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. W  odróżnieniu do projektów dzielnicowych, które skupiają się na potrzebach najbliższej społeczności; projekty miejskie z dotyczą obszaru wykraczającego poza jedną dzielnicę, a czasem wręcz obejmują całe miasto. Co ważne, w tej edycji projekty miejskie mają określony zakres tematyczny – Klimatyczny Budżet Obywatelski. Mogą być w nim więc składane przedsięwzięcia, których celem jest: zwiększenie ilości zieleni w mieście, zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych oraz działania edukacyjne, kulturalne i informacyjne w tych obszarach.

– Obecnie procedowanych jest 7 pomysłów na projekty – Z fiszkami projektowymi każdego z nich można zapoznać się za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi projektów BO. Przeglądałem je z ogromną ciekawością i chociaż idea jest taka, że w głosowaniu zwycięży najlepszy, to jestem pewien, że realizacja każdego z nich byłaby sporą korzyścią dla naszego miasta. Już teraz dziękuję wszystkim autorkom i autorom za zaangażowanie  – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Pomysły na projekty miejskie ich autorzy i autorki mogli składać od 24 stycznia do 21 lutego włącznie. Teraz trwa etap ich weryfikacji oraz dopracowywania. W ramach tej drugiej części odbędą się specjalne warsztaty, których celem jest przedstawienie wyników wstępnej oceny merytorycznej projektów oraz ewentualnych informacji o konieczności wprowadzenia zmian. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 14 kwietnia, w godz. 17.00-19.00 w UrbanLab Gdynia (PPNT budynek IV, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej). Udział w spotkaniach wezmą urzędnicy odpowiadający za weryfikację projektów. Osoby składające projekty będą mogły więc od razu otrzymać dokładne informacje, co wymaga dopracowania w pomyśle.

– Formuła dopracowywania pomysłów miejskich na spotkaniach z urzędnikami towarzyszy gdyńskiemu Budżetowi Obywatelskiemu od lat. Co ważne, do dyskusji o pomysłach na projekty zaproszeni są także mieszkańcy i mieszkanki. Każdy chętny będzie mógł wypowiedzieć się na temat zgłoszonych pomysłów. To dla autorów i autorek mogą być cenne wskazówki na ostatnim etapie dopracowywania swoich pomysłów. Dzięki temu będą także lepiej odpowiadać na potrzeby gdyńskiej społeczności – mówi Magdalena Warmowska z Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.

Na pierwszym warsztacie dopracowywane będą następujące pomysły:

  • Nasadzenia drzew oraz rabat przyulicznych oraz rozszczelnienie betonowych nawierzchni w 6 dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Obłuże, Dąbrowa, W. Kack, Dz. Leśne i Leszczynki (2022/OGM/0002)
  • Nasadzenia drzew oraz rabat przyulicznych, rozszczelnienie betonowych nawierzchni oraz zielone przystanki w 6 dzielnicach: M. Kack, Witomino, Karwiny, Grabówek, Redłowo i Fikakowo (2022/OGM/0003)

Kolejne warsztaty odbędą się 21 i 22 kwietnia. Więcej informacji wkrótce.