Więcej zabawy w dzielnicach z Budżetem Obywatelskim – BO Gdynia

Więcej zabawy w dzielnicach z Budżetem Obywatelskim

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Więcej zabawy w dzielnicach z Budżetem Obywatelskim

Kropeczki jako tło sekcji

Bujaki, huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny, piaskownice – place zabaw to prawdziwy raj dla dziecięcej wyobraźni. I bardzo dobry temat na projekt Budżetu Obywatelskiego! Mieszkańcy i mieszkanki to wiedzą, bo organizacja nowych miejsc zabawy i renowacja już istniejących to popularne wnioski. Wciąż jest jednak pole do manewru! Jeśli ktoś poszukuje inspiracji lub pomocy w przygotowaniu wniosku, może wziąć udział w Maratonie Pisania Projektów.

Mieszkańcy i mieszkanki Gdyni już dziewiąty rok z rzędu mogą przygotowywać swoje projekty zmian i urozmaicenia życia w dzielnicach oraz na poziomie miejskim. Obecnie trwa – do 21 lutego włącznie  – etap składania wniosków BO2022. Inicjatywy miejsce powinny dotyczyć ochrony klimatu i środowiska. Z kolei projekty dzielnicowe mogą zawierać się w dziewięciu różnych kategoriach: edukacji, komunikacji i organizacji ruchu, kultury, przestrzeni publicznej, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna oraz zieleń i ochrona środowiska.

– Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mają możliwość wprowadzać w życie własne pomysły i wpływać na swoje najbliższe okolice. Każdego roku czekam z ciekawością na etap składania wniosków w BO, ponieważ kreatywność i zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek jest po prostu czymś wspaniałym i to właśnie napędza cały ten proces – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.  

Jednymi z najpopularniejszych tematów w kategorii sport i rekreacja jest tworzenie nowych placów zabaw i remonty już istniejących. Dotąd zrealizowanych zostało aż 27 tego typu inicjatyw, a w realizacji jest 14 kolejnych. Tym samym dzieci mogą już bawić się m.in. na nowym placu zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego na Wielkim Kacku, ul. Dedala na Babich Dołach, czy ul. Romanowskiego na Pogórzu i innych.  

– Remont placu zabaw przy ul. Lelewela siedział nam zawsze gdzieś z tyłu głowy. To miejsce powstało w latach 80tych, więc sprzęty był już mocno zużyte. Plac zaczęły też często odwiedzać dziki, przez co rodzice bali się tam przychodzić. Spółdzielnia mieszkaniowa nie miała funduszy,  w Zarządzie Dróg i Zieleni otrzymywaliśmy podobną odpowiedź. Naszą nadzieją stał się więc Budżet Obywatelski – mówiły podczas Dnia Otwartego online BO2022 panie Alina Byczyńska oraz Danuta Jezierska, autorki zwycięskiego projektu międzypokoleniowego placu zabaw na Grabówku . – Nie miałyśmy problemów na etapie składania wniosków, bo sporą pomoc w przygotowaniu projektu otrzymałyśmy od urzędników.

Warto więc pamiętać, że w mieście są jeszcze place zabaw, które mogą stać się tematem wniosków w Budżecie Obywatelskim. To:

 • przy ul. Biskupa Dominika, Wzg. Św. Maksymiliana
 • Bulwar Nadmorski, Wzg. Św. Maksymiliana
 • przy ul. Necla 6, Kamienna Góra
 • Park Marii i Lecha Kaczyńskich – taras środkowy, Kamienna Góra
 • Park Marii i Lecha Kaczyńskich – taras dolny, Kamienna Góra
 • przy ul. Wrocławskiej, Orłowo
 • Park Marysieńki, Orłowo
 • przy ul. Miłej, Mały Kack
 • przy ul. Radosnej, Wielki Kack
 • przy ul. Narcyzowej, Witomino
 • przy ul. Pogodnej, Witomino
 • przy ul. Rolniczej, Witomino
 • przy ul. Amona, Chwarzno-Wiczlino
 • przy ul. Piekarskiej, Obłuże
 • przy ul. Zielonej, Oksywie
 • przy ul. Dickmana, Oksywie
 • przy ul. Bławatnej, Pustki Cisowskie-Demptowo
 • przy ul. Okrzei, Grabówek

Przygotowując projekt przebudowy lub remontu placu zabaw należy tym samym pamiętać o warunkach, które dotyczą wszystkich projektów – to ogólnodostępność, a także możliwość korzystania z efektów realizacji projektów przez osoby o alternatywnej motoryce i sensoryce, celowość i gospodarność projektu, zgodność z zasadami współżycia społecznego oraz kompletność. Podstawą jest wypełnienie i wysłanie formularza wniosku oraz listy poparcia mieszkańców dzielnicy. Wszystkie formularze dostępne są do pobrania na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl.

– Elementem formularza wniosku jest przygotowanie szacunkowych kosztów realizacji. Co ważne, od tego roku zmienił się sposób wyceny projektów dotyczących placów zabaw. To znaczy, że autorzy i autorki wniosków nie przygotowują już wyceny każdego z urządzeń z osobna, ale wybierane są warianty: podstawowe i rozszerzone. Autorzy podają również wytyczne do projektowania: przedział wiekowy użytkowników placu zabaw oraz ewentualnie jego tematykę np. bajkowa, morska, naturalny plac do zabaw, eksperymentarium. Koszty tych wariantów różnią się w zależności od powierzchni wybranej działki – podkreśla Magdalena Warmowska z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.  

Tym samym oba warianty uwzględniają zastosowanie zasady projektowania dostępnego dla wszystkich mieszkańców. W wariancie podstawowym przyjęto szacunkowy koszt w oparciu o urządzenia ze średniej półki cenowej, przy wariancie rozszerzonym – z wysokiej półki cenowej. Ceny uwzględniają przygotowanie projektu, dostawę i montaż urządzeń zabawowych oraz wyposażenia dodatkowego. To np.: ławki, kosze, ogrodzenie, a także wykonanie różnego rodzaju nawierzchni w obrębie placu i poza nim (o ile będzie taka potrzeba).

Każdy, kto chciałby skorzystać z pomocy w przygotowaniu wniosku – placu zabaw lub innego – może wziąć udział w Maratonie Pisania Projektów. Spotkanie online z urzędnikami odbędą się w sobotę, 12 lutego. Na konsultacje trzeba się wcześniej zapisać, co pozwoli na umówienie spotkania z urzędnikami odpowiednich wydziałów i jednostek Urzędu Miasta.

Chęć udziału można zgłosić na trzy sposoby:

 • mailem na adres bo@gdynia.pl
 • telefonicznie pod numerem: 58 727 39 10
 • w wiadomości prywatnej do profilu Facebook Budżet Obywatelski Gdynia.