Projekty miejskie trafią na warsztat – BO Gdynia

Projekty miejskie trafią na warsztat

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Projekty miejskie trafią na warsztat

Kropeczki jako tło sekcji

 Autorki i autorzy pomysłów na projekty miejskie do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 już za chwilę zaczną dopracowywać swoje wnioski. Wspierać ich będą miejscy urzędnicy oraz zespół Laboratorium Innowacji Społecznych. Wszystko podczas warsztatów online. Mogą wziąć w nich udział także zainteresowani mieszkańcy Gdyni. Start we wtorek, 6 kwietnia o godz. 17.00.

Projekty miejskie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim są szczególne. Dotyczą obszaru większego niż jedna dzielnica (czasami dosłownie całego miasta) i powinny odpowiadać na potrzeby większej liczby mieszkańców niż np. sąsiedzi z ulicy czy kilku stojących obok siebie bloków. W poprzednich latach pomysły te powstawały podczas otwartych spotkań. Teraz wnioskodawcy i wnioskodawczynie złożyli już propozycje projektów. Celem warsztatów jest szczegółowe omówienie i dopracowanie m.in. dokładnego zakresu realizacji oraz kosztorysu.

– Ważną rolę, obok pomysłodawców i urzędników, pełnią w tym procesie mieszkańcy i mieszkanki Gdyni. Dzięki temu projekty miejskie uwzględniają różne perspektywy, doświadczenia i pomysły mieszkańców na to, jak ma funkcjonować miasto – mówi Marta Wieczorek, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.


W tegorocznej edycji BO złożono 19 pomysłów na miejskie projekty, w tym 10 związanych z Klimatycznym Budżetem Obywatelskim. Z fiszkami projektowymi każdego z nich można zapoznać się za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi projektów BO. Dopracowywanie tych pomysłów rozpocznie się we wtorek (6 kwietnia, godz. 17.00-19.00) – podczas pierwszego warsztatu online. Udział w nim wezmą autorzy i autorki projektów oraz miejscy urzędnicy, a także mieszkańcy, którzy wcześniej zgłoszą chęć udziału w spotkaniu.

Na pierwszym warsztacie dopracowywane będą następujące pomysły:

• Sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich (psów i kotów) (OGM/0013);       
• Linaria i linowe place zabaw dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 w 6 dzielnicach: Cisowej, Obłużu, Oksywiu, Redłowie, Witominie i Wielkim Kacku (OGM/0009);
• Gdyńska „Górka” – stworzenie przestrzeni atrakcyjnej turystycznie w miejscu dawnego serca stadionu gdyńskiej Arki (OGM/0004).

 
Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w warsztatach mogą się zgłaszać drogą elektroniczną. Wystarczy do 6 kwietnia do godz. 12.00 przesłać maila na adres: bo@gdynia.pl.

Kolejne warsztaty odbędą się 10 i 15 kwietnia. Więcej informacji wkrótce.