BO 2020: Głosujemy przez cały weekend – BO Gdynia

BO 2020: Głosujemy przez cały weekend

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. BO 2020: Głosujemy przez cały weekend

Kropeczki jako tło sekcji

Weekend nie oznacza przerwy w głosowaniu na projekty w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2020. Do 22 czerwca, każdej chwili, każda i każdy z nas może wejść na stronę bo.gdynia.pl i wskazać, które przedsięwzięcia powinny zostać zrealizowane. W piątek, 12 czerwca, swoje głosy można oddawać w punktach stacjonarych. Codziennie w gdyńskich dzielnicach czekają mobilne punkty głosowania, czyli lotne brygady BO na rowerach cargo.

Tegoroczne głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim rozpoczęło się w poniedziałek, 8 czerwca, i potrwa do poniedziałku 22 czerwca. Gdynianki i gdynianie wybierają spośród 268 projektów dzielnicowych i 13 miejskich. To propozycje zarówno dotyczące inwestycji poprawiających bezpieczeństwo czy dających możliwość aktywnego spędzania czasu, jak i organizacji wydarzeń lub zajęć dla mieszkańców.

Głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim odbywa się wyłącznie poprzez internetową stronę bo.gdynia.pl. W tym roku, z powodów bezpieczeństwa, liczba miejsc, w których głosować mogą osoby nie mające dostępu do internetu jest ograniczona – ale wciąż można liczyć na wsparcie w głosowaniu. Lotne brygady poruszają się po Gdyni na rowerach cargo. W Przystaniach i wybranych filiach Biblioteki Gdynia głosowanie możliwe jest tylko w ściśle określonych porach (szczegóły niżej).

Na realizację zwycięskich przedsięwzięć z budżetu miasta przeznaczonych jest 10,6 mln zł. Na tym nie koniec: na trzy najbardziej aktywne dzielnice czekają premie w postaci realizacji dodatkowych projektów.

W dzielnicy z najwyższą frekwencją zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt dzielnicowy duży (tzw. pierwszy pod kreską), a w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty dzielnicowe małe. Każdego dnia na facebookowym profilu Budżetu Obywatelskiego podawane są informacje o frekwencji w dzielnicach – od pierwszego dnia głosowania najbardziej aktywni są mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina. W czołówce rankingu utrzymują się też Mały Kack, Babie Doły; po piętach depczą im Dąbrowa i Karwiny. Przed nami jeszcze ponad 10 dni głosowania, warto więc pamiętać, że każda dzielnica ma szansę.

Szansę będą też miały projekty, na których realizację zabraknie pieniędzy – czyli te „pod kreską”. Rady dzielnic będą mogły „dołożyć” ze swojej puli środków brakującą kwotę na realizację projektu małego lub dużego w następnym roku. Podobne deklaracje będą mogli składać prywatni darczyńcy.

W przypadku projektów miejskich o przeznaczeniu dodatkowych funduszy z budżetu miasta będzie mogła zdecydować Rada Miasta Gdyni.

Lotne brygady na rowerach cargo
W tym roku lotne brygady BO korzystają z czterech rowerów cargo, na których dojeżdżają do gdyńskich dzielnic. Przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych wyposażeni są w tablety, za pomocą których można oddawać głosy na projekty BO. Mają też materiały informacyjne, z którymi można zapoznać się przed podjęciem decyzji. Oczywiście, wyposażeni są w środki ochrony i do dezynfekcji.
Ponieważ lotne brygady dyżurują „pod chmurką”, w razie załamania pogody dyżury mogą zostać odwołane.

Stały punkt: aleja Topolowa / bulwar
do 22 czerwca, pon. – pt. 14.00 – 18.00 / sob – nd. 12.00 – 16.00

Dzielnice w godz. 14 – 18, sob – nd. 12.00 – 16.00
* 12 – 13 czerwca – Obłuże, Działki Leśne, Orłowo
* 14 – 15 czerwca – Pogórze, Witomino, Mały Kack
* 16 czerwca – Chylonia, Witomino, Karwiny
* 17 czerwca – Chylonia, Chwarzno-Wiczlino, Karwiny
* 18 – 19 czerwca – Cisowa, Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa
* 20 – 21 czerwca – Pustki Cisowskie-Demptowo, Kamienna Góra, Wielki Kack
* 22 czerwca – Pustki Cisowskie-Demptowo, Śródmieście (Gdynia Główna PKP), Wielki Kack

Tu możesz zagłosować
Głosy na projekty BO 2020 można też oddawać w wyznaczonych miejscach w całej Gdyni – w ściśle określonych godzinach i z zachowaniem ściśle określonych zasad bezpieczeństwa.

Przystanie
Piątki 12 i 19 czerwca, godz. 15.00 – 19.00
* Przystań Lipowa 15, Wielki Kack (os. Fikakowo)
* Przystań Śmidowicza 49 (Oksywie)
* Przystań Opata Hackiego 33 (Chylonia)

Wymiennikownia
* ul. Kartuska 20b: piątki 12 i 19 czerwca, godz. 15.00 – 19.00

UrbanLab Gdynia
* al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT Gdynia, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej) piątki 12 i 19 czerwca, godz. 15.00 – 19.00

Biblioteka Gdynia 
Poniedziałki 15 i 22 czerwca, godz. 12.00 – 19.00 (przerwa techniczno – sanitarna w godz. 15.00 – 16.00)
* Biblioteka Obłuże, Filia nr 1, ul. Boisko 6
* Biblioteka Cisowa, Filia nr 6, ul. Kcyńska 2
* Biblioteka Chylonia, Filia nr 12, ul. Opata Hackiego 33
* Biblioteka Witomino, Filia nr 5, ul. Narcyzowa 1 (na piętrze przed biblioteką)
* Biblioteka Wiedzy – ul. Świętojańska 141
* Wypożyczalnia Centralna – ul. Abrahama 60

Organizacja głosowania
Głosowanie trwa od 8 do 22 czerwca 2020 r. za pośrednictwem strony bo.gdynia.pl. Każdy z głosujących po przejściu do podstrony głosowania:
* podaje numer PESEL oraz imię matki
* wybiera dzielnicę, o rozwoju której chce decydować – nie musi być to dzielnica, w której mieszka
* wskazuje maksymalnie trzy projekty miejskie, a po wybraniu dzielnicy – maksymalnie trzy projekty dzielnicowe duże i maksymalnie trzy projekty dzielnicowe małe

Projekty dzielnicowe
Zrealizowane zostaną:
* te z największą liczbą głosów, których łączna wartość nie przekroczy środków przeznaczonych dla danej dzielnicy
* oraz na które zagłosuje (na każdy osobno) co najmniej 50 osób
Jako pierwsze do realizacji wskazane zostaną projekty małe – do wyczerpania pieniędzy na tę kategorię dla danej dzielnicy. Kwota, która pozostanie do dyspozycji po odjęciu od kwoty ogólnej puli na projekty małe, przeznaczona zostanie dla pozostałych projektów (dużych), aż do wyczerpania środków dla dzielnicy. Jeśli okaże się, że na następny w kolejności projekt pod względem poparcia w dzielnicy brakuje pieniędzy te, które pozostaną, przejdą na rok następny.

Projekty miejskie
Do realizacji trafią projekty:
* na które zagłosowało co najmniej 1000 osób
* oraz z największą liczbą głosów, których łączna wartość nie przekroczy puli środków przewidzianych na realizację projektów miejskich – analogicznie, jak w przypadku projektów dzielnicowych. Środki niewykorzystane powiększą pulę miejską BO w kolejnej edycji.

Uprawnieni do głosowania
W gdyńskim Budżecie Obywatelskim głosować może każda gdynianka i każdy gdynianin bez wyjątku – niezależnie od wieku, zameldowania, a nawet obywatelstwa. Wystarczy fakt zamieszkania w Gdyni. Jednakże osoby, które nie są tu zameldowane lub nie figurują w rejestrze wyborców, muszą podpisać specjalne oświadczenie.
Podczas głosowania taki dokument można złożyć od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 16 w UrbanLab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT Gdynia, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej) – z wyjątkiem 12 i 17 czerwca.
Oświadczenie można wydrukować ze strony bo.gdynia.pl – zakładka https://bo.gdynia.pl/Do_pobrania.html lub otrzymać w UL.