Dyskwalifikacja projektu do Budżetu Obywatelskiego 2020 – BO Gdynia

Dyskwalifikacja projektu do Budżetu Obywatelskiego 2020

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Dyskwalifikacja projektu do Budżetu Obywatelskiego 2020

Kropeczki jako tło sekcji

Projekt do Budżetu Obywatelskiego „Boisko rolkowo-wrotkarskie do nauki jazdy na rolkach i wrotkach, gry w hokeja na rolkach, unihokeja na boisku przy Szkole Podstawowej nr 52” został zdyskwalifikowany. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podjął taką decyzję po tym, jak szkoła zaangażowała się – w niezgodną z uchwałą Rady Miasta Gdyni – promocję projektu na portalu społecznościowym.

Uchwała Rady Miasta Gdyni z 19 grudnia 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zakazuje promowania przez jednostki miejskie poszczególnych projektów złożonych do Budżetu Obywatelskiego. Jeśli jednostka miejska prowadzi lub umożliwiania promocję, jeśli organizuje w jakiejkolwiek formie głosowanie na wybrany projekt lub wspiera takie działania, projekt zostanie zdyskwalifikowany i nie będzie mógł zostać skierowany do realizacji. Decyzję w sprawie dyskwalifikacji podejmuje prezydent.

W weekend poprzedzający głosowanie rozpoczęte w poniedziałek, 8 czerwca, na portalu społecznościowym pojawiło się wydarzenie, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 52, a dotyczyło głosowania na projekty „Boisko rolkowo-wrotkarskie do nauki jazdy na rolkach i wrotkach, gry w hokeja na rolkach, unihokeja na boisku przy Szkole Podstawowej nr 52”.

– To złamanie paragrafu 27 ust 1 Uchwały Rady Miasta Gdyni z 19 grudnia 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego, dlatego prezydent Wojciech Szczurek zdecydował o dyskwalifikacji tego projektu – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – To oznacza, że na ten projekt już nie można głosować. Na Grabówku można wybierać spośród sześciu dużych projektów; numery nadane im podczas losowania nie zmieniają się.

Zapis ograniczający możliwość promocji projektów do BO przez jednostki miejskie pojawił się po ewaluacji głosowania w roku 2017, gdzie wskazywano na przewagę np. projektów dotyczących terenów przyszkolnych. Jednostki miejskie mogą promować Budżet Obywatelski jako całość – jako ideę, by informacja dotarła to jak największej liczby mieszkanek i mieszkańców.
Głosowanie na projekty w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2020 potrwa do 22 czerwca. Projekty wybieramy na stronie bo.gdynia.pl