Praca nad projektami BO2020 trwa – BO Gdynia

Praca nad projektami BO2020 trwa

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Praca nad projektami BO2020 trwa

Kropeczki jako tło sekcji

Trzeci etap wypracowywania projektów miejskich do Budżetu Obywatelskiego jest na finiszu. Ostatnie z nich zostały dopracowane przez autorki i autorów i zostaną przeanalizowane przez miejskich urzędników. Równolegle trwa weryfikacja projektów dzielnicowych. O tym, które dokładnie propozycje trafią pod głosowanie mieszkańców, dowiemy się najpóźniej 26 maja.

Tegoroczna edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego jest szczególna. Nie tylko ze względu na kilka ważnych zmian w regulaminie, które mają spowodować, że BO2020 będzie jeszcze bardziej odpowiadać na potrzeby mieszkańców i mieszkanek. To także edycja, która wymagała dostosowania się do nowej sytuacji epidemicznej.

– Weryfikację 334 projektów dzielnicowych miejscy urzędnicy prowadzą zdalnie. W razie wątpliwości kontaktują się telefonicznie lub mailowo z wnioskodawcami i wspólnie wprowadzają zmiany w projektach. Mieszkańcy zakończyli też trzeci etap pracy nad wypracowywaniem projektów miejskich, wnioski czeka teraz ostatnia weryfikacja przez urzędników. Obecnie mamy 14 projektów ogólnomiejskich. Wśród zgłoszonych projektów dotyczących całego miasta są takie w zakresie kultury, jak np. warsztaty z mieszkańcami wzmacniające tożsamość dzielnic, których efektem mają być instalacje artystyczne w dzielnicach. Mieszkańcy przygotowali też projekty w zakresie ochrony środowiska i ekologii, stąd inicjatywy, które mają m.in. prowadzić do ograniczenia ilości odpadów w mieście czy zachowania zieleni. Nie brakuje też projektów z zakresu rekreacji, w tym m.in. budowy trzech tężni solankowych lub trasy pieszo-rowerowej od Małego Kacka do Orłowa. Bardzo nas cieszy zaangażowanie mieszkańców w zmienianie naszego miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Udział w wypracowywaniu projektów miejskich wzięło około 60 mieszkańców, a po pierwszym warsztacie praca odbywała się online. Jej rezultaty zostały opublikowane w serwisie bo.gdynia.pl, a mieszkańcy mogli przeglądać i komentować przedstawione propozycje.

Chcieliśmy, żeby autorzy i autorki projektów mieli możliwość szerszego skonsultowania swoich pomysłów. Na pewno zostało zgłoszonych kilka cennych uwag, ale ostateczne decyzje o ewentualnych zmianach w projektach zostawiliśmy grupom roboczym – mówi Urszula Majewska z Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynującego proces Budżetu Obywatelskiego w Gdyni.

Weryfikacja projektów dzielnicowych trwać ma do 18 maja, a projektów miejskich do 11.05. Następnie autorzy koncepcji zweryfikowanych negatywnie będą mieli dwa dni na zgłaszanie odwołań. Tym samym, do 26 maja opublikowane zostaną listy projektów, które zostaną oddane pod głosownie. Zagłosować będzie mogła każda osoba mieszkająca w Gdyni, bez względu na wiek. Głosowanie, podobnie jak w ubiegłych latach, odbywać się będzie online.

W tegorocznej puli BO jest ponad 10,5 mln złotych. Środki te są podzielone na pulę na projekty miejskie w wysokości 1,5 miliona zł oraz pulę na projekty dzielnicowe w wysokości 9,1 mln zł, które z kolei są podzielone pomiędzy 21 dzielnic Gdyni.