Dzień Otwarty – i Budżet Obywatelski nie ma tajemnic – BO Gdynia

Dzień Otwarty – i Budżet Obywatelski nie ma tajemnic

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Dzień Otwarty – i Budżet Obywatelski nie ma tajemnic

Kropeczki jako tło sekcji

Były konkretne pomysły, ale też szczegółowe pytania. Sobota, 1 lutego, czyli Dzień Otwarty Budżetu Obywatelskiego 2020 stanowił dobrą okazję do uzyskania wsparcia przy złożeniu projektu dzielnicowego do BO czy zapisania się na warsztaty projektów miejskich. Podobne wsparcie można uzyskać do 24 lutego w każdy czwartek, podczas konsultacji „Budżet Wieczorową Porą”. Za dwa tygodnie, 15 lutego – Maraton Pisania Projektów.

Dzień Otwarty Budżetu Obywatelskiego to stała pozycja w kalendarzu gdyńskiego BO. Organizowany co roku na etapie składania projektów, jest dla autorek i autorów okazją do rozmowy o pomysłach na zmiany w mieście. W jego trakcie specjalistki z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni odpowiadają na pytania i rozwiewają wątpliwości.

W tym roku sobotnie spotkanie dla wszystkich zainteresowanych odbyło się 1 lutego, w UrbanLab Gdynia.

Odwiedzili nas mieszkańcy różnych rejonów Gdyni. Dzielili się wstępnymi pomysłami na projekty dzielnicowe, ale też mówili o konkretnych planach – mówi Joanna Krukowska z Działu Diagniz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, obecna na sobotnim spotkaniu. – W tym gronie były głównie osoby debiutujące w Budżecie Obywatelskim. Rozwiały swoje wątpliwości i odetchnęły z ulgą, bo nie uznały formalności za skomplikowane.

To dobra wiadomość z dwóch powodów. Takie spotkania organizujemy głównie z myślą o tych, którzy chcą złożyć swoje pierwsze projekty. Działamy też tak, by grono autorów projektów stale się powiększało, stąd co roku zmiany w formule Budżetu Obywatelskiego, by stawała się atrakcyjna dla coraz większej liczby mieszkańców – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wśród pomysłów, którymi podzielili się autorzy i autorki podczas Dnia Otwartego BO 2020, był m.in. park kieszonkowy, rozwiązania dla rowerzystów czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Jednym z punktów Dnia Otwartego była projekcja filmu „La Comuna 9. Reclaiming a City / La Comuna 9. Odzyskując miasto” opowiadającego o budżecie partycypacyjnym w kolumbijskim mieście Meddelin, nakręconego przez krakowskie socjolożki Annę Bednarczyk i Ingę Hajdarowicz. Po filmie, w dyskusji moderowanej przez Przemysława Kluza z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej rozmawiano o tym, jak skutecznie włączać mieszkańców, jak budować w ich chęć działania, jak motywować i uczyć funkcjonowania miasta. Mówiono też o roli dyskusji, pracy w zespole i… cierpliwości którą musi mieć każdy, kto chce inicjować zmiany społeczne. Podkreślano rolę lokalnych liderów i animatorów, bezpośredniej rozmowy i osobistego kontaktu.

Projekty dzielnicowe do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 można składać do 24 lutego. Mogą dotyczyć inwestycji, ale też organizacji wydarzeń. Każda osoba, która ma pomysł na zmiany w swojej dzielnicy i chce porozmawiać np. o formalnościach związanych z przygotowaniem projektu powinna wziąć udział w jednym ze spotkań konsultacyjnych pod hasłem „Budżet Wieczorową Porą”. W czwartki 6, 13 i 20 lutego do godz. 20 trwają specjalne dyżury w Laboratorium Innowacji Społecznych.

To nasza propozycja szczególnie dla osób, które czasem wolnym dysponują jedynie popołudniami. Zapraszamy do siedziby Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31 – zachęca Marta Wieczorek z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

Natomiast w sobotę, 15 lutego, odbędzie się Maraton Pisania Projektów – z udziałem urzędników zaangażowanych w BO. Będą doradzać w zakresie konkretnych rozwiązań, sprawdzać możliwości realizacji projektu, pomagać w wycenach. Na autorki i autorów czekać będą w godz. 10.00-16.00 w UrbanLab, przy al. Zwycięstwa 96/98, budynek IVa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (wejście od ul. Stryjskiej).

Do 24 lutego można też zapisywać się do udziału w warsztatach, podczas których zostaną wypracowane projekty miejskie – dotyczące obszaru większego niż jedna dzielnica (czasami dosłownie całego miasta), odpowiadające na potrzeby większej liczby mieszkańców. Koszt jednego projektu miejskiego nie może przekroczyć 1 mln zł.

Warsztaty zaplanowano 29 lutego, 21 marca i 18 kwietnia w godzinach 10-16. By wziąć w nich udział, należy zgłosić się poprzez stronę www.badanialis.pl/warsztatybo2020. Zapisy przyjmowane są od 27 stycznia do 24 lutego. W warsztatach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 mieszkańców. Jeżeli chętnych będzie więcej niż miejsc, uczestnicy zostaną wylosowani tak, by zróżnicować grupę pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania. Osoby niezapisane nie będą mogły uczestniczyć w pracach grup warsztatowych, a te które się zapiszą zobowiązują się do uczestnictwa we wszystkich trzech spotkaniach

Szczegółowe informacje mogące pomóc w pisaniu projektów znajdują się również na stronie www.bo.gdynia.pl Osoby piszące projekt znajdą tam m.in. cennik projektów, instrukcję do portalu mapowego, kontakty do poszczególnych jednostek miejskich czy potrzebne dokumenty.

Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami, które pojawią się podczas przygotowywania wniosku, mieszkańcy i mieszkanki mogą zwracać się też do pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych, którzy koordynują BO oraz urzędników z wydziałów UM i jednostek miejskich zaangażowanych w sprawdzanie i realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego.