Przyjdź do UrbanLabu, porozmawiaj o BO – BO Gdynia

Przyjdź do UrbanLabu, porozmawiaj o BO

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Przyjdź do UrbanLabu, porozmawiaj o BO

Kropeczki jako tło sekcji

O tym, jak przebiegła tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego w ocenie autorów projektów, głosujących i wszystkich zainteresowanych tym procesem, które z nowości się sprawdziły, a co warto usprawnić przed rozpoczęciem BO 2020, będzie można porozmawiać podczas otwartego spotkania, które we wtorek 3 września odbędzie się w gdyńskim UrbanLabie.

Ewaluacja Budżetu Obywatelskiego odbywa się w Gdyni co roku. Wszystkie uwagi zebrane od autorów projektów, głosujących i jednostek realizujących zadania są kanwą nowości i zmian wprowadzanych w kolejnych edycjach. Wszystko po to, by procedura była przyjazna, odpowiadała oczekiwaniom mieszkanek i mieszkańców, uwzględniała zmiany i procesy zachodzące w mieście.

BO 2019 był pełen nowości. Po raz pierwszy wybieraliśmy projekty miejskie, po raz pierwszy w puli BO zalazły się projekty „miękkie”. Projekty dzielnicowe podzielono na „duże” i „małe”, a miejskie powstały podczas cyklu warsztatów z udziałem kilkudziesięcioosobowej grupy mieszkańców. Pula środków przeznaczonych na tegoroczny BO przekroczyła 10 mln zł.

W tym roku po raz pierwszy też rady dzielnic mogły podjąć uchwały o dofinansowaniu ze swoich środków realizacji projektów zgłoszonych do BO, które w głosowaniu znalazły się tuż „pod kreską”. O tym, które rady skorzystają z tego rozwiązania, dowiemy się w przyszłym tygodniu.

I wreszcie, dzięki uchwale przyjętej przez Radę Miasta 28 sierpnia, zwiększającej o 20 tys. pulę środków BO, zrealizowane zostaną dwa projekty miejskie: zakup karetki dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz powstanie w gdyńskich dzielnicach dziewięciu parków kieszonkowych. Przypomnijmy, że pula na projekty miejskie wynosiła 1,5 mln zł, wartość wybranego w głosowaniu projektu to 520 tys. Gdyby Rada Miasta nie zdecydowała o dodatkowych środkach, do puli miejskiej przyszłorocznego BO przeszłoby aż 980 tys. zł.

Dwa miesiące po ogłoszeniu listy zwycięskich projektów podzielimy się z mieszkankami i mieszkańcami wstępnymi wnioskami z przebiegu tegorocznego BO. Podstawą jest ankieta ewaluacyjna oraz analiza danych, które zebraliśmy – zapowiada Ewa Stokłuska z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, jednostki miejskiej koordynującej procedurę gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. – Spotkanie, które we wtorek 3 września odbędzie się w UrbanLabie to ostatni element procesu, w którym zbieramy opinie mieszkanek i mieszkańców na ten temat. Cały materiał, opracowany i ujęty w formie raportu ewaluacyjnego, będzie bazą na podstawie której Rada ds. BO będzie rekomendowała ewentualne zmiany w zasadach BO 2020. Zapraszamy wszystkich, którzy są zaangażowani w BO – czy to jako autorzy, czy jako głosujący, ale też każdego, kto dopiero myśli o włączeniu się w tego typu aktywność. W tym roku w Budżecie Obywatelskim wiele rozwiązań zastosowaliśmy po raz pierwszy. Zależy nam na pogłębionej rozmowie na ich temat w jak najszerszym gronie.

Otwarte spotkanie ewaluacyjne nt. BO 2019 obędzie się we wtorek, 3 września, o godz. 17.30 w UrbanLab Gdynia (PPNT Gdynia, budynek IVA, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od strony ul. Stryjskiej i SKM Redłowo).