Władze miasta i spółdzielni sfinansują „Wymarzony plac zabaw” – BO Gdynia

Władze miasta i spółdzielni sfinansują „Wymarzony plac zabaw”

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Władze miasta i spółdzielni sfinansują „Wymarzony plac zabaw”

Kropeczki jako tło sekcji

Władze miasta i spółdzielni sfinansują „Wymarzony plac zabaw”

Dzięki współpracy gdyńskiego samorządu i Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny” przy ul. Korzennej powstanie nowy plac zabaw. Plan jego budowy przez cztery kolejne edycje – od roku 2015 do 2018 – znajdował się na liście projektów do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. I choć uzyskiwał duże poparcie mieszkańców, za każdym razem brakowało głosów, by mógł zostać zrealizowany. Stąd decyzja o sfinansowaniu inwestycji poza BO.

Budżet Obywatelski jest często w Gdyni określany mianem „mapy potrzeb”.

Projekty zgłaszane przez mieszkańców w prosty sposób odzwierciedlają ich oczekiwania co do infrastruktury, jaka powinna być zrealizowana czy oferty spędzania wolnego czasu, do której chcieliby mieć dostęp – przypomina Michał Guć, wicprezydent Gdyni ds. innowacji. – Zdarza się, że decyzją prezydenta Gdyni projekty, na które zagłosowało wielu gdynian, lecz zabrakło środków w BO, są kierowane do realizacji poza procedurą BO. Tym razem refleksja o konieczności zaspokojenia tej potrzeby pojawiła się równocześnie po stronie Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny” i władz miasta.

Gdy w 2015 roku Patrycja Belt składała do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego projekt „Wymarzony plac zabaw przy ul. Korzennej” na osiedlu był – jak mówi – jeden plac zabaw z prawdziwego zdarzenia: przy ul. Staffa. – Myślałam więc o tym, by każda część Karwin miała swój plac, by dzieci nie musiały przechodzić dłuższego spacerku na fajniejszy, a do tego tłoczyć się na nim – wyjaśnia. Uzyskała zgodę Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny” na realizację inwestycji na jej terenie, przygotowała wniosek do BO. Zakładał demontaż istniejącego i utworzenie nowego, ogrodzonego i bezpiecznego placu zabaw dla dzieci – również tych stawiających pierwsze kroki. Miały pojawić się m.in. zjeżdżalnie, piaskownica z domkiem i stolikiem, huśtawki i wiele innych urządzeń do dobrej zabawy. Przewidziano ławki, kosze na śmieci oraz – to już poza ogrodzeniem placu – stojak na rowery.

W głosowaniu mieszkańców projekt budowy placu zabaw otrzymał o ok. 120 głosów mieszkańców mniej niż projekt zwycięski. Pani Patrycja złożyła swój wniosek ponownie. – Nie tylko dlatego, że sama chciałam, ale też dlatego, że wiele osób, zwłaszcza posiadających dzieci tak jak ja, zachęcało „Może pani powalczy dalej, bo to fajny projekt” – mówi pani Patrycja. – Ludzie, który interesowali się Budżetem Obywatelskim i mnie znali pytali, czy udało się wygrać a gdy dowiadywali się, że nie dopytywali, czy będę składać projekt jeszcze raz.

I tak, wnioskodawczyni składała swój projekt także w roku 2016, 2017 i 2018. W międzyczasie stan urządzeń znajdujących się na placu zabaw pogorszył się tak bardzo, że trzeba było je zdemontować. Zostały tylko huśtawki i mniejsza piaskownica. Pani Patrycja złożyła swój projekt także do BO 2019, ale… go wycofała. Okazało się bowiem, że budowę placu budowę sfinansują wspólnie władze miasta i Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny”.

Ponieważ kilkukrotnie składany przez członkinię naszej spółdzielni projekt remontu placu zabaw przy ulicy Korzennej 7 w ramach Budżetu Obywatelskiego nie znalazł wystarczającego poparcia wśród głosujących, prezes Zbigniew Szymański zwrócił się do Prezydenta Gdynia o rozpatrzenie przez miasto możliwości współfinansowania tego przedsięwzięcia. Spółdzielnia, jako inicjator remontu, przeznaczyła na plac zabaw 250 tys. zł. Dzięki podobnej kwocie zadeklarowanej przez miasto plac zostanie jeszcze lepiej wyposażony – dowiadujemy się w SM „Karwiny”. – W najbliższej okolicy planowanego nowego placu zabaw znajdują się cztery tego typu miejsc, jednak z niewielką liczbą urządzeń. Jak informują przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny” w Gdyni, spółdzielnia ma 18 placów zabaw i dwie siłownie zewnętrzne. Sukcesywnie od kilku lat modernizuje place, które powstały w latach 1990 – 1992.

Wiceprezydent Michał Guć przypomina, że współpraca władz miasta i spółdzielni trwa już od kilku lat. Dzięki niej możliwe było otwarcie w ubiegłym roku Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15 i Miejskiego Klubu Seniora „Wielki Kack” z bogatą ofertą darmowych zajęć dla mieszkańców Wielkiego i Małego Kacka, Karwin i Dąbrowy.

Do 1 lipca trwa głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Na stronie bo.gdynia.pl wybierać możemy spośród 260 projektów dzielnicowych i 15 miejskich, na realizację których przeznaczonych zostanie aż ponad 10 mln zł. Wśród przedsięwzięć, które czekają na głosy gdynian, są także nowe place zabaw.