Koniec przebudowy Abrahama i nowe otwarcie 18 czerwca – BO Gdynia

Koniec przebudowy Abrahama i nowe otwarcie 18 czerwca

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Koniec przebudowy Abrahama i nowe otwarcie 18 czerwca

Kropeczki jako tło sekcji

We wtorek 18 czerwca 2019 roku warto zawitać na ulicę Abrahama, która zmieniła się nie do poznania. Punktualnie o godzinie 12:00, w samo południe, nastąpi oficjalne otwarcie pierwszej w naszym mieście strefy współdzielonej, w której pieszy i rowerzysta mają pierwszeństwo przed samochodem, a kierowcy mogą przez nią przejeżdżać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Nie ma w niej podziału na ulicę i chodnik, a ruch odbywa się tylko w jedną stronę.

Takie strefy zaczęto tworzyć w Holandii, skąd przywędrowała do nas nazwa takiej przestrzeni miejskiej – woonerf. Ulica Abrahama została całkowicie przebudowana na odcinku pomiędzy ulicami 10 Lutego a Batorego. Tym samym wraz z nadchodzącymi wakacjami pojawia się w Gdyni nowe miejsce do spacerów i spędzania czasu. Na tym odcinku ulica Abrahama jest pełna zieleni i oferuje wytchnienie, które trudno znaleźć na normalnych ulicach. Warto spędzić tam czas z całą rodziną, zwłaszcza że nie zabraknie strefy zabaw dla dzieci. Biblioteka Gdynia zaprasza do przygotowanego specjalnie na ten dzień punktu wymiany książek, czyli popularnego bookcrossingu. Można przynieść już przeczytane książki i w zamian zabrać do domu te, które przyniósł ktoś inny. Nie zabraknie też muzyki w plenerze. W tym dniu lokale usługowe i sklepy przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich klientów. W salonie Optometria Orkisz można będzie bezpłatnie zbadać wzrok i kupić tylko w tym dniu okulary z 30% zniżką. Na małych i dużych będą czekały ciasteczka w kształcie okularów, zabawy optyczne i takie, które terapeutycznie oddziałują na wzrok. Salon obuwniczy Viola wprowadzi promocję na zakup obuwia, a salon odzieży Dasea People zaprosi do chwili relaksu na leżakach. Salon urody Instytut&Perfumeria zaoferuje 20% zniżki na zabiegi i na zakup kosmetyków. Restauracje Mimoza i Kluska wystawią ogródki z małym poczęstunkiem, a dzięki restauracji Kluska będą też tak lubiane przez dzieci balony. Piekarnia Piotr Gotowała będzie częstowała wszystkich gości bułeczkami.

Przekształcenie fragmentu ulicy Abrahama w woonerf było zwycięskim projektem w głosowaniu w budżecie obywatelskim 2016 roku. Pomysłodawcą było Stowarzyszenie Starowiejska. Jego koszt wówczas szacowano na 450 tys. zł. Okazało się, że istniała pilna konieczność wymiany licznych sieci podziemnych i, decyzją Prezydenta, na realizację projektu przekazano dodatkowe środki. Ostatecznie koszt inwestycji wyniósł około 3,8 mln zł. Podczas otwarcia woonerfu będzie też możliwość zagłosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019.