Budżet Obywatelski 2019: rekordowa liczba 341 zgłoszonych projektów – BO Gdynia

Budżet Obywatelski 2019: rekordowa liczba 341 zgłoszonych projektów

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Budżet Obywatelski 2019: rekordowa liczba 341 zgłoszonych projektów

Kropeczki jako tło sekcji

Są pomysły budowy skateparków i miasteczek rowerowych, wyznaczenia sensoryczno-naukowej ścieżki edukacyjnej dla mieszkańców, nauki języka chińskiego czy powstania zjeżdżalni dla dorosłych i dzieci na plażę w Orłowie. Autorzy projektów do BO 2019 proponują też m.in. montaż kolejnych defibrylatorów, estetyzację przystanków autobusowych w żółto – niebieskim klimacie czy zajęcia zumby. O północy w nocy z 18 na 19 marca zakończyło się przyjmowanie projektów dzielnicowych w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2019. Gdynianki i gdynianie złożyli ich aż 341 – najwięcej spośród wszystkich dotychczasowych edycji. Zostało wypełnionych 197 formularzy konsultacyjnych, stanowiących bazę do diagnozy potrzeb miejskich, a 93 osoby zgłosiły chęć udziału w warsztatach projektów miejskich.

Przyjmowanie projektów dzielnicowych do Budżetu Obywatelskiego 2019 trwało miesiąc – od 15 lutego do 18 marca, ale to w ostatnich dniach złożono ich najwięcej. Jeszcze w poniedziałek w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynującego procedurę BO, można było skorzystać z ostatnich konsultacji pod hasłem „Budżet wieczorową porą”. Ta możliwość cieszyła się dużym powodzeniem.

Tegoroczny gdyński Budżet Obywatelski obfitował w nowości: podział projektów na miejskie i dzielnicowe (a te, dodatkowo, na małe i duże), możliwość proponowania przedsięwzięć „miękkich”, znacznie wyższa niż w roku ubiegłym kwota do rozdysponowania przez gdynian czy wieczorne konsultacje w LIS dla autorów projektów. Równolegle do przyjmowania projektów dzielnicowych trwały zapisy na cykl trzech warsztatów, podczas których mieszkańcy – przy wsparciu urzędników – będą wspólnie wypracowywać projekty miejskie. Prowadzono też diagnozę, w ramach każdy mógł zasygnalizować potrzebę ważną z punktu widzenia całej Gdyni czy zgłosić pomysł na projekt miejski.

Te wszystkie zmiany nie tylko nie „wystraszyły” mieszkańców, ale wręcz ich zmobilizowały i wyzwoliły kreatywność, czego dowodem jest rekordowa liczba 340 zgłoszonych projektów dzielnicowych – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Wkrótce trafią do wydziałów Urzędu Miasta i jednostek miejskich, gdzie rozpocznie się ich formalna weryfikacja. Czasami projekt będzie wymagał doprecyzowania pod względem zakresu, czasami trzeba będzie zmodyfikować kosztorys, ale jak co roku będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by rozstrzygać na korzyść autorów. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę przeglądając listę zgłoszonych projektów. Jest na niej mnóstwo ciekawych propozycji, dzięki czemu w czerwcowym głosowaniu nie będziemy mieli łatwego zadania. Tym bardziej, że do projektów dzielnicowych dołączą jescze projekty miejskie, a tych może być aż 15. Czego będą dotyczyć, dowiemy się w czerwcu, po zakończeniu cyklu warsztatów dla mieszkańców.

Najwięcej projektów dzielnicowych zgłoszono na Obłużu (27) i Dąbrowie (26), najmniej – na Kamiennej Górze i Oksywiu (po 10).

W marcu, kwietniu i maju odbędą się warsztaty, podczas których grupa mieszkańców wspólnie przygotuje projekty miejskie. Zgłoszenia udziału przyjmowano równolegle z projektami dzielnicowymi. Czekało 100 miejsc, chęć udziału zadeklarowały 93 osoby. Podstawą pracy na warsztatach będzie podsumowanie diagnozy potrzeb miejskich i zgłaszania pomysłów na projekty dla całego miasta. Przesłano 197 formularzy internetowych, w których wskazywano rzeczy zarówno bardzo konkretne, jak i ogólne, odnoszące się np. do jakiegoś zauważonego w mieście braku.

Temu etapowi BO 2019 towarzyszyła intensywna kampania informacyjno – promocyjna. Były specjalne warsztaty dla uczniów gdyńskich szkół, spotkania w gdyńskich klubach seniora, radach dzielnicy czy dla organizacji pozarządowych. Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w Maratonie Pisania Projektów, dużym powodzeniem cieszyły się konsultacje „Budżet Wieczorową Porą”, które odbywały się w każdy poniedziałek i czwartek w okresie składania wniosków.

Informacje o BO pojawiły się w całej Gdyni – do kampanii wykorzystano miejskie nośniki reklamowe.

Teraz rozpoczyna się etap sprawdzania dzielnicowych wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2019 pod względem wymogów formalnych, a następnie możliwości realizacji projektów w zaproponowanym kształcie. Ewentualne propozycje koniecznych do wprowadzenia zmian mogą wynikać z potrzeby ponownej kalkulacji kosztów czy kwestii właścicielskich działek. Konieczna może też okazać się zmiana nazwy projektu, nie wszystkie bowiem spełniają warunki określone w uchwale Rady Miasta. Każda proponowana zmiana będzie konsultowana z wnioskodawcami.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania ogłoszona zostanie do 5 czerwca. Głosowanie rozpocznie się 17 czerwca i zakończy 1 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone do 8 lipca.

Liczba projektów złożonych w dzielnicach
Babie Doły: 17
Chwarzno – Wiczlino: 23
Chylonia: 22
Cisowa: 17
Działki Leśne: 11
Dąbrowa: 26
Grabówek: 12
Kamienna Góra: 10
Karwiny: 12
Leszczynki: 17
Mały Kack: 14
Obłuże: 27
Oksywie: 10
Orłowo: 14
Pogórze: 15
Pustki Cisowskie – Demptowo: 11
Redłowo: 15
Śródmieście: 19
Wielki Kack: 14
Witomino: 15
Wzgórze św. Maksymiliana: 20