Razem zmieniamy gdyński Budżet Obywatelski – BO Gdynia

Razem zmieniamy gdyński Budżet Obywatelski

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Razem zmieniamy gdyński Budżet Obywatelski

Kropeczki jako tło sekcji

 Masz pomysł, jak powinien wyglądać gdyński Budżet Obywatelski 2019? Przyjdź na spotkanie, podczas którego wspólnie zastanowimy się, jak mogłaby wyglądać jego przyszłoroczna edycja. Porozmawiamy m.in. o nowym elemencie BO, czyli projektach ogólnomiejskich. Spotkanie odbędzie się we wtorek 6 listopada, w godz. 17.30-20.30, w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Redłowo, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej).

Budżet Obywatelski to proces, w którym mieszkańcy Gdyni decydują o przeznaczeniu części środków z miejskiego budżetu. Jego zasady co roku ulegają pewnym zmianom, w oparciu o potrzeby i sugestie zgłaszane przez mieszkańców przy okazji każdej z edycji. Informacji na ten temat dostarcza ewaluacja BO, prowadzona przez Laboratorium Innowacji Społecznych i co roku podsumowywana w specjalnym raporcie (ten najświeższy zostanie przygotowany do końca października). Między innymi stąd w tegorocznej edycji BO rozszerzony został katalog projektów, które można było składać w dzielnicach oraz zmieniono dane weryfikacyjne podczas głosowania.
 
Zmiany te zostały wprowadzone, gdyż pomysły wnioskodawców wykraczały poza dostępny dotąd katalog projektów BO. Mieszkańcy uznali także, że potrzebne jest uszczelnienie samej procedury głosowania. W tym roku również chcemy porozmawiać o tym, jakie kolejne zmiany są potrzebne i co można zrobić, by kolejna edycja BO jak najlepiej odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom gdynian – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Swoje opinie nt. dotychczasowych zasad BO i sugestie zmian można było do tej pory zgłosić w ankiecie ewaluacyjnej, a teraz wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w spotkaniu z udziałem pracowników Działu Diagnoz i Partycypacji LIS, który koordynuje cały proces, oraz wiceprezydenta Michała Gucia. Spotkanie jest otwarte, ale ze względów organizacyjnych wszyscy zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie się za pośrednictwem formularza internetowego pod adresem www.badanialis.pl/nowybo lub telefonicznie pod numerem 58 727 39 10.
 
Na spotkaniu przedstawione zostaną najważniejsze wnioski z ewaluacji tegorocznego BO, zmiany w przepisach, które mają wpływ na jego kształt w kolejnym roku oraz propozycje zmian w procedurze wypracowane z udziałem Rady ds. Budżetu Obywatelskiego przy Prezydencie Miasta Gdyni. Szczególna uwaga będzie poświęcona pomysłom mieszkańców na nowy element Budżetu Obywatelskiego, który pojawi się od 2019 roku, czyli możliwość zgłaszania i wyboru projektów o zasięgu ogólnomiejskim. Pod dyskusję poddane zostaną m.in. sposób zgłaszania i wymagania wobec tego typu projektów oraz proporcje środków pomiędzy BO w dzielnicach i w skali całego miasta.
 
Wszystkie pomysły i sugestie zostaną przeanalizowane i pomogą opracować ostateczną wersję regulaminu Budżetu Obywatelskiego 2019. Szczegółowe informacje na ten temat będą publikowane na stronie internetowej http://bo.gdynia.pl.