Bies uroczyście przywitany na Babich Dołach – BO Gdynia

Bies uroczyście przywitany na Babich Dołach

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Bies uroczyście przywitany na Babich Dołach

Kropeczki jako tło sekcji


Pobierz wspólne zdjęcie mieszkańców z uroczystego powitania Biesa (15 MB)

 

Uroczystość powrotu samolotu TS – 8 Bies na Babie Doły, po trzymiesięcznej nieobecności na miejscu, spowodowanej gruntownym remontem, zgromadziła kilkuset mieszkańców dzielnicy i sympatyków lotnictwa z całej Gdyni. Symbol Babich Dołów w sobotę (6 października) został oficjalnie odsłonięty przez przedstawicieli gdyńskiego samorządu, wojsk i środowisk lotniczych, radnych dzielnicy oraz parafii. Zwieńczeniem uroczystości było zamknięcie w samolocie „kapsuły czasu”, w której znalazły się pamiątki oraz wspomnienia ludzi związanych emocjonalnie z Biesem. 

Samolot TS – 8 Bies po raz pierwszy na cokole przy ulicy Ikara został ustawiony w 1973 roku. Od tego czasu minęło 45 lat, a symbol Babich Dołów, w międzyczasie był tylko raz naprawiany. Na przełomie lat 1994/95 technicy z lotniska odnawiali Biesa, a wspomnieniem ich pracy pozostał umieszczony przez nich list w butelce, w kabinie samolotu.

Remont wykonany w 2018 roku to zasługa mieszkańców Babich Dołów. Rok wcześniej Sylwester Trzebiński radny dzielnicy, za namową radnego miasta Kamila Górala złożył projekt remontu samolotu Bies do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu na remont Biesa mieszkańcy dzielnicy i sympatycy lotnictwa z Gdyni oddali 651 głosów, to zapewniło wygraną i pulę 85 tys. złotych na odnowienie symbolu Babich Dołów. Remont został wykonany w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, trwał trzy miesiące, a efekt pracy technologów lotniczych zaskoczył pozytywnie wszystkich, którzy już zdążyli zobaczyć Biesa, po powrocie na swoje miejsce.

– Bardzo cieszę się, że państwo, mieszkańcy dzielnicy Babie Doły, tak licznie głosowali w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego na projekt remontu Biesa – mówił Marek Łucyk, pełnomocnik Prezydenta Gdyni, ds. realizacji projektów strategicznych, podczas sobotniej uroczystości powitania samolotu po remoncie. – Teren zielony wokół samolotu, został przekazany Gdyni przez Agencję Mienia Wojskowego, a to otwiera nam drogę do zagospodarowania wspólnej przestrzeni, myśląc o małym parku, atrakcyjnym i dla młodszych i starszych mieszkańców – dodał Marek Łucyk.

– Witaj nasz Biesie – mówił płk pil. rez. Leopold Stachowski, Prezes Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 plm i Sympatyków Lotnictwa. – Znów będziemy mogli umawiać się na osiedlu „pod samolotem”, stąd odjeżdżać i tu wracać. – Bies jest naszym żywym symbolem. Dla tych co latali nim w powietrzu to moment niezwykle ważny, remont samolotu był bardzo potrzebny, jesteśmy naprawdę dumni, że z powodzeniem udało się wykonać gruntowną naprawę naszego Biesa.

Podczas uroczystości, przedstawiciele gdyńskiego samorządu, wojsk i środowisk lotniczych, rady dzielnicy oraz parafii dokonali symbolicznego odsłonięcia wyremontowanego samolotu TS – 8 Bies. Na zakończenie powitalnego spotkania, we wnętrzu samolotu zamknięta została „kapsuła czasu”. Znalazły się w niej pamiątki, wspomnienia ludzi związanych emocjonalnie i sentymentalnie z Biesem. Jest tam też list, który napisali technicy z lotniska na Babich Dołach w 1995 roku. Historia zatoczyła koło, następny list napiszą już kolejne pokolenia.

Tuż po uroczystości mieszkańcy zaczęli zabawę na mini pikniku lotniczym, który zorganizowało Laboratorium Innowacji Społecznych i Gdyńskie Centrum Sportu. Była zumba, konkursy plastyczne, test wiedzy i pamiątkowe fotografie. Była też ciepła herbatka, dla wszystkich witających tego dnia Biesa na Babich Dołach.