GŁOSOWANIE W GDYŃSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2018 I PRZYJAZNEJ DZIELNICY – ZAKOŃCZONE – BO Gdynia

GŁOSOWANIE W GDYŃSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2018 I PRZYJAZNEJ DZIELNICY – ZAKOŃCZONE

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. GŁOSOWANIE W GDYŃSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2018 I PRZYJAZNEJ DZIELNICY – ZAKOŃCZONE

Kropeczki jako tło sekcji

W głosowaniu, które trwało od poniedziałku, 18 czerwca do poniedziałku, 2 lipca, wzięło udział 30 301 osób – 13,04 procent mieszkańców Gdyni uprawnionych do głosowania. Najmłodsi głosujący urodzili się w 2018 roku (było ich 90), najstarsza osoba miała 102 lata. Do realizacji wybrano 30 projektów (bez Projektu +1).
W ramach Przyjaznej Dzielnicy zrealizowanych zostanie 37 projektów. Głosowały 23 803 osoby (10,24 proc.).

 

Budżet Obywatelski

W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2018 do podziału było dokładnie 5 898 400 zł plus premia w ramach „+1”, która w tym roku wyniosła 203 900 zł. To nagroda w postaci realizacji dodatkowego projektu (ze środków miasta) dla dzielnicy, w której głosowało najwięcej osób.

W 22 dzielnicach gdynianie wybierali spośród 97 projektów. Najwięcej było ich na Dąbrowie – 12, najmniej na Chyloni, Leszczynkach, w Redłowie i na Witominie – Leśniczówce – po dwa. W wyniku głosowania prowadzonego w internecie za pośrednictwem strony www.bo.gdynia.pl mieszkańcy wskazali do realizacji 30 projektów (oraz pośrednio Projekt +1 wynikający z najwyższej frekwencji). Przez 15 dni swoje głosy na gdyński Budżet Obywatelski 2018 oddało 30 301 osób.

 

Rekordową frekwencję – 42,7 procent proc. głosujących – osiągnięto w dzielnicy Pustki Cisowskie – Demptowo. I to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie „+1” projekt, czyli „Miejsca zabawy i rekreacji na Pustkach i Demptowie – rozbudowa placów zabaw przy SP 16, ul. Rumskiej i Gulgowskiego, elementy siłowni (ul. Borowikowa) oraz stacje naprawy rowerów” o wartości 203 900 zł. To oznacza, że w dzielnicy powstaną projekty, których wartość dwukrotnie przekracza przewidzianą dla niej pulę.

Bardzo chętnie głosy oddawali również mieszkańcy Małego Kacka oraz Babich Dołów (odpowiednio 40,99 procent proc. i 24,27 proc. uprawnionych). Najrzadziej głosowali mieszkańcy Śródmieścia (3,53 proc.).

 

Najwięcej punktów w całym mieście (2727 głosy i 12 690 pkt) otrzymał projekt „Miejsca zabawy i rekreacji od juniora do seniora (SP 16, ul. Rumska, ul. Modrzewiowa, siłownia ul. Borowikowa), AED przy przychodni oraz mural w tunelu między Pustkami i Demptowem”, którego wartość to 203 900 zł.

 

Całą pulę wykorzystały dzielnice: Działki Leśne: Leszczynki,  Mały Kack, Orłowo, Pogórze, Pustki Cisowskie-Demptowo, Witomino – Radiostacja, Wzgórze Św. Maksymiliana.

Blisko były Karwiny, gdzie nie wykorzystano dwóch złotych.

W Śródmieściu do puli przyszłorocznej przejdzie aż 49 075 zł.

 

Wybranym projektem o największej wartości jest „Wymiana oświetlenia przy głównych ulicach dzielnicy na oprawy LED oraz montaż solarnych ławek (ul. Okrężna, Chwarznieńska, Wiczlińska, Zaruskiego, Filipkowskiego i Staniszewskiego)” o wartości 472 350 zł.

 

W skali całego miasta nie rozdysponowano 158 128 zł. Środki te zostaną dodane do puli poszczególnych dzielnic, którą podzielą mieszkańcy w 2019 roku.

 

Tak jak w latach poprzednich, pomocą zarówno autorom projektów, jak i głosującym, służyli pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych.

Z myślą o tych pierwszych zorganizowano spotkanie, na którym rozmawiano m.in. o skutecznej promocji projektów w czasie głosowania. Dla autorów przygotowano materiały promocyjne, które mogły zostać wykorzystane do zachęcania gdynian do udziału w głosowaniu. Plakaty i ulotki można było pobierać ze strony internetowej gdyńskiego BO lub odbierać osobiście w siedzibie LIS.

Od poniedziałku, 18 czerwca, do poniedziałku, 2 lipca, w kilkunastu punktach Gdyni obecnych było kilkudziesięciu członków tzw. lotnych brygad – wolontariusze i pracownicy LIS, którzy wyjaśniali zasady BO, zachęcali do głosowania i je umożliwiali – wyposażeni byli bowiem w urządzenia z mobilnym internetem. Pracownicy LIS odwiedzali gdyńskie kluby seniora. W weekendy dyżurowali w centrach handlowych i na odbywających się w Gdyni wydarzeniach. Specjalny namiot Budżetu Obywatelskiego, w którym można było głosować, stawał w Alei Topolowej.

 

Przypomnijmy, że w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2017 udział wzięły 36 523 osoby – ok. 15,56 proc. procent mieszkańców Gdyni uprawnionych do głosowania. Do podziału było dokładnie 5 310 198 złotych plus premia w ramach „+1”, która w 2017 roku wyniosła 214 000 zł.

Przyjazna Dzielnica

Głosowaniu na Budżet Obywatelski po raz trzeci towarzyszył wybór projektów Przyjazna Dzielnica. To przedsięwzięcia przygotowane przez rady dzielnic w partnerstwie lokalnym, dotyczące integracji mieszkańców, organizacji czasu wolnego, działań kulturalnych i sportowych, podnoszenia poczucia bezpieczeństwa, działań na rzecz rodziny.
Dla każdej z dzielnic zarezerwowano 25 000 zł, które w wyniku głosowania mogły zostać przeznaczone na jeden bądź kilka projektów. Pula PD dla całego miasta wynosiła 550 000 zł.

Na projekty Przyjaznej  Dzielnicy zagłosowały 23 803 osoby, czyli 10,24 proc. uprawnionych. W całym mieście mieszkańcy mogli wybierać spośród 101 propozycji. Do realizacji trafi 37.