Skąd wziąłem pomysł na projekt? Podsunęli mi go mieszkańcy – BO Gdynia

Skąd wziąłem pomysł na projekt? Podsunęli mi go mieszkańcy

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Skąd wziąłem pomysł na projekt? Podsunęli mi go mieszkańcy

Kropeczki jako tło sekcji

Nowe kosze do gry, dodatkowe oświetlenie oraz wyciszenie skateparkowych ramp zlokalizowanych przy Zespole Szkół nr 14 na ulicy Nagietkowej to efekt realizacji jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego z 2015 roku. Inicjatorem modernizacji był Lechosław Dzierżak, który wsłuchany w podpowiedzi sąsiadów i mieszkańców dzielnicy złożył budżetowy wniosek. Wygrana w głosowaniu BO 2015 pozwoliła na rozbudowę terenu sportowo-rekreacyjnego, inwestycja zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. Młodzi mieszkańcy Dąbrowy zyskali nowoczesną przestrzeń do aktywnego spędzania wolnego czasu, lokalnej integracji i rozwijania swoich hobbystycznych pasji.

– Kilka lat temu, w ramach zwycięskiego wniosku w konkursie „Piękna Dzielnica”, udało się doprowadzić do rozbudowy skateparku zlokalizowanego przy Zespole Szkół nr 14 przy ulicy Nagietkowej – informuje Lechosław Dzierżak, pomysłodawca wniosku do BO 2015, radny dzielnicy Dąbrowa. – Powstały nowe przeszkody, skatepark został powiększony, dla młodych mieszkańców dzielnicy miejsce to stało się przyjazne i dawało ciekawe możliwości spędzania czasu wolnego. Liczba użytkowników stale rosła.

Z biegiem czasu korzystający skateparku zauważali coraz częściej, że oświetlenie tego terenu jest niewystarczające. Umieszczone tylko po jednej stronie latarnie rzucały niewygodny cień, nie doświetlały też w wystarczającym stopniu przeszkód, po zmroku mało było chętnych do ćwiczeń.

– Mieszkańcy pobliskiego bloku mówili też o konieczności wyciszenia terenu – dodaje Lechosław Dzierżak. – Sąsiadujący ze skateparkiem blok stoi na tyle blisko, że oczywista stała się potrzeba próby zmniejszenia hałasu powodowanego przez osoby skaczące na parkowych rampach na bmx’ach, rolkach i deskach.

– Potrzeby użytkowników skateparku i okolicznych mieszkańców połączyłem w jeden wniosek do Budżetu Obywatelskiego i zebrałem szerokie poparcie w głosowaniu – przypomina Lechosław Dzierżak. – Zaproponowane zmiany z jednej strony zaspokoiły pilną konieczność wyciszenia terenu w trosce o najbliższych sąsiadów, a nowe latarnie pozwoliły na wydłużenie czasu dostępności samego terenu rekreacyjno – sportowego.

Na etapie powstawania wniosku i kalkulacji inwestycji udało się także zaproponować wymianę koszy do gry na pobliskim boisku, o co również apelowali mieszkańcy Dąbrowy. Łączna wartość modernizacji wyniosła 50 tysięcy złotych, a po wygranym głosowaniu projekt trafił do realizacji. W grudniu ubiegłego roku zakończyły się prace wykonawcze i teren dzięki Budżetowi Obywatelskiemu zyskał nowe i przyjazne oblicze.

– Chciałbym wszystkich zachęcić do udziału w gdyńskim Budżecie Obywatelskim – mówi Lechosław Dzierżak. – Składałem wniosek w każdej z dotychczasowych edycji BO i odniosłem założony cel, głównie dzięki poparciu mieszkańców oddających głosy. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu złożyć innowacyjny wniosek, zachęcam do głosowania. To najlepszy sposób aby wyrazić swoją opinię na temat potrzeb lokalnych społeczności.