Młodzież szuka pomysłów na Budżet Obywatelski w całej Gdyni – BO Gdynia

Młodzież szuka pomysłów na Budżet Obywatelski w całej Gdyni

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Młodzież szuka pomysłów na Budżet Obywatelski w całej Gdyni

Kropeczki jako tło sekcji

Rozbudowa rowerowych tras, budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na Demptowie, tworzenie ozdobnych kwietników, a nawet utworzenie toalet publicznych i miejsc umożliwiających naładowanie mobilnych urządzeń, to tylko wybrane z dziesiątków pomysłów na projekty w gdyńskim Budżecie Obywatelskim, które młodzi gdynianie spontanicznie wskazywali podczas spotkania Młodzieżowej Rady Miasta i uczniowskich samorządów w Laboratorium Innowacji Społecznych. Bardzo wyraźnie było widać, że młodych gdynian nie ograniczają podziały dzielnicowe – pomysłów szukali w całej Gdyni i co równie istotne, ich projekty z powodzeniem mogą posłużyć wszystkim mieszkańcom.

 

Poniedziałkowe spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni i przedstawicieli uczniowskich samorządów z pracownikami Laboratorium Innowacji Społecznych było poświęcone idei Budżetu Obywatelskiego. Szybko okazało się, że 22 – osobowa reprezentacja gdyńskiej młodzieży bardzo poważnie traktuje możliwość przeprowadzania pozytywnych zmian w miejskim otoczeniu. Spotkanie miało formę praktycznych warsztatów, młodzi społecznicy chętnie dzielili się własnymi spostrzeżeniami i pomysłami, które mogą trafić pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim. W grupach podjęli też próbę napisania budżetowych wniosków z wybranymi projektami.

Ciekawe doświadczenie – młodych gdynian nie ograniczają podziały na dzielnice, oni możliwość wprowadzania zmian widzą praktycznie wszędzie, a ich pomysły mogą służyć wszystkim mieszkańcom.

Karolina, która mieszka na Demptowie popracuje nad złożeniem wniosku o wybudowanie tzw. wyniesionego przejścia dla pieszych, w okolicy miejsca jej zamieszkania. – To rozwiązanie z powodzeniem będzie służyło i młodszym i starszym mieszkańcom, co więcej, może poprawić bezpieczeństwo uczniów pobliskiej szkoły przy ul. Demptowskiej, pochodzących z różnych stron Gdyni – mówi pomysłodawczyni.

Bardzo ciekawy pomysł zaprezentował Kacper – uczeń Zespołu Szkół Ekologiczno – Transportowych. 17 – latek przygotowuje wraz z grupą znajomych wniosek o utworzenie w centrum Gdyni kilku ogólnodostępnych punktów do bezpłatnego naładowania komórki czy laptopa. Ciekawa dyskusja i kilka humorystycznych dygresji pochodzących od uczestników spotkania wskazało natychmiast, że ten pomysł może być przysłowiowym „strzałem w 10” w tegorocznej edycji BO w Gdyni. – Już sprawdziłem koszty takiej inwestycji – mówi Kacper. Okazuje się, że za kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych możemy postawić w mieście kilka takich punktów. Projekt do BO 2017 złożę na pewno, po spotkaniu w Laboratorium Innowacji Społecznych zobaczyłem, że taka akcja jest w zasięgu zarówno moim, jak też moich rówieśników – wyjaśnia Kacper.

Młodzi gdynianie patrzą szeroko na miejskie potrzeby. Toaleta publiczna w połowie długości gdyńskiego Bulwaru to propozycja Liwii. – Mam małą siostrę, często wychodzimy do Śródmieścia na spacery, prozaiczna wydawałoby się ludzka potrzeba może uprzykrzyć każde nawet najmilsze spotkanie na Bulwarze – wyjaśnia Liwia. Projekt może trafić do Budżetu Obywatelskiego, młodzi mają już pomysł, potrzebują nieco czasu na doprecyzowanie szczegółów, czas mają do 14 kwietnia.

Być może pomocnym w napisaniu ostatecznych wersji wniosków młodych społeczników z Gdyni okaże się nadchodzący Ogólnomiejski Maraton Pisania Wniosków do Budżetu Obywatelskiego, który odbędzie się w najbliższą sobotę (8 kwietnia), w godzinach 10-16 w Strefie Starup Gdynia, Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego, budynek III (mieści się tu Centrum Nauki Experyment, wejście za kasami), al. Zwycięstwa 96/98. Zapraszamy wszystkich pomysłodawców.