Studenckie pomysły na ul. Abrahama: wernisaż na urodziny Gdyni – BO Gdynia

Studenckie pomysły na ul. Abrahama: wernisaż na urodziny Gdyni

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Studenckie pomysły na ul. Abrahama: wernisaż na urodziny Gdyni

Kropeczki jako tło sekcji

W piątek, 10 lutego – w dniu 91. Urodzin Gdyni – w InfoBoksie poznamy laureata konkursu, w ramach którego studenci przedstawili swoją wizję zmian na fragmencie ulicy Abrahama.

„Śródmieście wygodne dla pieszych – więcej zieleni, lepsze oświetlenie ulic i mała architektura” – taką nazwę nosi projekt, który w trzeciej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego (2016) zdobył 1476 głosów, zapewniając sobie tym samym realizację.
Projekt Łukasza Piesiewicza zakłada stworzenie na fragmencie ulicy Antoniego Abrahama między ul. 10 lutego a ul. Batorego pierwszej w mieście strefy współdzielonej, czyli woonerfu – miejsca przyjaznego przede wszystkim pieszym. Jak podkreśla Łukasz Piesiewicz, to miejsce specyficzne – zaciszne, a jednocześnie w samym centrum i dodatkowo z mnóstwem lokali gastronomicznych.

Zgłoszony do BO projekt przewidywał wprowadzenie na wspomnianym odcinku strefy zamieszkania, dążenie do maksymalnego dopuszczalnego prawem zwężenia jezdni do 4,5 m (np. poprzez wykorzystanie elementów małej architektury i zieleni), wprowadzenie elementów małej architektury, opcjonalnie – wyznaczenie nie więcej niż sześciu miejsc parkingowych w sposób, który wymusi „meandrowanie” ruchu samochodowego oraz zagospodarowanie odzyskanej w wyniku reorganizacji ruchu przestrzeni na zieleń i małą architekturę. Szacunkowy koszt realizacji projektu wyceniono na 453 890 zł.
– Przeprowadziliśmy cały proces: od wypromowania pomysłu w Budżecie Obywatelskim, przez wygraną, zorganizowanie konkursu i pokazanie potencjału tej ulicy – wylicza Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne. – Teraz będziemy mogli rozpocząć dyskusję nad ostatecznym kształtem Abrahama, do czego zachęcam mieszkańców, właścicieli nieruchomości i wszystkich gdynian.

Z inicjatywy stowarzyszenia Miasto Wspólne, we współpracy z Politechniką Gdańską, swoje pomysły na przebudowę Abrahama mieli szansę pokazać studenci w ramach konkursu architektonicznego. Jego zwycięzcę poznamy 10 lutego na wernisażu w Infoboxie (ul. Świętojańska 30). Rozpocznie się o godz. 10, swoją obecność zapowiedzieli Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, oraz Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.

Zwycięski zespół otrzyma nagrody pieniężne i rzeczowe o równowartości ponad czterech tysięcy złotych. Mecenasem konkursu jest firma Invest Komfort, nagrody ufundowały też CH Batory i przedsiębiorcy z ulicy Abrahama.

Do północy w czwartek, 9 lutego, na  profilu stowarzyszenia Miasto Wspólne
https://www.facebook.com/miastowspolne/ trwać będzie głosowanie w kategorii „nagroda publiczności”. Wyróżniona zostanie praca, która uzbiera najwięcej „like’ów”.

Przebudowa ul. Abrahama rozpocznie się jeszcze w tym roku.