„Zakątek Zabawy” i inne zrealizowane projekty już czekają na mieszkańców Gdyni! – BO Gdynia

„Zakątek Zabawy” i inne zrealizowane projekty już czekają na mieszkańców Gdyni!

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. „Zakątek Zabawy” i inne zrealizowane projekty już czekają na mieszkańców Gdyni!

Kropeczki jako tło sekcji

Od czwartku, 29 grudnia, dzieci mogą korzystać z „Zakątka Zabawy”. To nowy plac zabaw na Wzgórzu św. Maksymiliana, zbudowany dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim 2015.

Koniec roku nie oznacza zwolnienia tempa przy inwestycjach dotyczących zwycięskich projektów w głosowaniu na gdyński Budżet Obywatelski. Zdecydowana większość prac, o których realizacji mieszkańcy zdecydowali podczas głosowania w roku 2015, jest w zaawansowanej fazie wykonania. W ciągu kilku najbliższych dni zakończą się odbiory techniczne na kilku kolejnych placach zabaw i boiskach.
Już można korzystać z 29 spośród 40 projektów, które wygrały w II edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Podczas realizacji projektów zwycięskich w głosowaniu na Budżet Obywatelski obowiązują nas takie same procedury, jak przy każdej innej inwestycji. Określone przepisami terminy mogą i wnioskodawcom, i mieszkańcom, wydawać się zbyt długie, ale my nie możemy pozwolić sobie na żadne zaniedbania – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Wykorzystujemy materiały wysokiej jakości. Jeśli to konieczne proponujemy wnioskodawcom zmiany w ich projektach, co niejednokrotnie skutkuje większymi niż to założył autor kosztami przedsięwzięcia. Wszystko po to, żeby i osoby zgłaszające projekty do Budżetu Obywatelskiego, i mieszkańcy korzystający z konkretnych przedsięwzięć byli zadowoleni.

Od czwartku 29 grudnia 2016 r. można testować atrakcje, jakie funduje „Zakątek Zabawy” – plac zabaw przy skwerze Sue Ryder u zbiegu ul. Legionów i alei Marszałka Józefa Piłsudskiego na Wzgórzu św. Maksymiliana. Plac stanowi uzupełnienie już istniejącej infrastruktury skweru Sue Ryder (skatepark oraz siłownia zewnętrzna). W „Zakątku Zabawy” ustawiono piaskownicę, zestaw zabawowy, huśtawki, karuzelę i bujak. Jest kilka rodzajów nawierzchni: syntetyczna, żwirowa, trawiasta oraz z kostki betonowej. Koszt prac to 224 823,14 zł.

Okres między ogłoszeniem wyników głosowania a powstaniem placu wypełniły rozmowy i serie spotkań z przedstawicielami Urzędu Miasta oraz jednostek miejskich: Zarządu Dróg i Zieleni, plastyka miasta i Biura Ogrodnika Miasta – mówi Joanna Lica, autorka wniosku do Budżetu Obywatelskiego – Przygotowano kilka kolejnych wersji projektu placu zabaw, z których każda uwzględniała zgłaszane uwagi. Trochę to trwało, ale udało się! Mamy „Zakątek Zabawy” – cieszy się wnioskodawczyni.
 

Oprócz Zakątka Zabawy, dziś otwarty został również projekt „Plac Zabaw i Miejsce Wypoczynku” przy ul. Adm. Unruga 80 na Obłużu.
Do dyspozycji mieszkańcy mają zestaw około 12 urządzeń oraz elementy małej architektury, wszystko na nawierzchni głównie piaskowej. Koszt realizacji inwestycji to 170 000,00 zł.

Następną udostępnioną dzisiaj inwestycją jest „Łączka Merdających Ogonków”, czyli wybieg dla psów z torem agility (ok. 1000 m kw) który służy już czworonogom na Oksywiu (ul. Cypriana Godebskiego 10). Całość otoczona jest estetycznym ogrodzeniem. Na wybiegu znalazły się urządzenia do ćwiczenia psiej zwinności. Zamontowano murki, kładki, pochylnie i tunel. Koszt prac: 77 125,00 zł.

W Cisowej od dziś można korzystać z projektu „Cisowa Playground”. Podczas realizowania projektu zainstalowano urządzenia do ćwiczeń, drabinki, drążki, elementy placu zabaw takie jak piaskownica, huśtawki, powstał tam również stół do gry w „piłkarzyki”. Koszt inwestycji to 258 680,00zł

Z udostępnionego projektu mogą się też cieszyć od dzisiaj mieszkańcy Wielkiego Kacka. Dziś zakończyło się tam doposażanie boiska i instalacja urzadzeń do street workout-u przy SP nr 20. Koszt realizacji to 75 000,00zł

Kolejny projekt zlokalizowany na Obłużu (przy ul. Adm. Unruga 61) czyli Plac Sportów Miejskich, ma być gotowy w przeciągu jednego miesiąca. W siłowni zewnętrznej montowane są drążki oraz poręcze o różnej długości i wysokości, drążek falowany, wysokie koła gimnastyczne, lina do wspinaczki, drabinki poziome i drabinki pionowe. Koszt wykonania całości to 85 787,00 zł.

Tak jak Plac Sportów Miejskich, redłowski Street Workout Park ma zostać ukończony w przeciągu miesiąca. Znajdą się tam drążki o różnej długości i wysokości (14 szt.), równoległe poręcze do ćwiczeń o różnej wysokości (12 szt.), kółka gimnastyczne, lina do wspinaczki, drabinki poziome i pionowe, ławeczka do ćwiczeń. Całość na podłożu zrobionego z płyt EPDM (150m2) oraz piasku który zapewnia amortyzację podczas upadku.Koszt realizacji projektu to 126 949,00 zł.

Przypomnijmy, że w grudniu zakończyła się realizacja projektów:
 

  •     Siła Dębu – czyli przestrzeń do ćwiczeń fizycznych – w Babich Dołach
  •     Rozbudowa terenów sportowych przy ZS nr 14 – w Dąbrowej
  •     Street Workut Park – dostawa urządzeń oraz wykonanie nawierzchni piaskowo – żwirowej i trawiastej – w Małym Kacku

Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektów, które wygrały w tegorocznym głosowaniu. Przypomnijmy, że jest ich 30.

 

Poniżej kilka zdjęć realizacji projektów z których można już korzystać:

„Zakątek Zabawy” – Wzgórze Św. Maksymiliana przy Skwerze Sue Ryder

  „Zakątek Zabawy” – Wzgórze Św. Maksymiliana przy Skwerze Sue Ryder

„Zakątek Zabawy” – Wzgórze Św. Maksymiliana przy Skwerze Sue Ryder

„Plac zabaw i miejsce wypoczynku” – Obłuże, ul. Unruga

„Plac zabaw i miejsce wypoczynku” – Obłuże, ul. Unruga

„Cisowa Playground” – Cisowa, Park nad Cisowską Strugą

„Cisowa Playground” – Cisowa, Park nad Cisowską Strugą